| Giulyana_Giuly_1991 a întrebat:

Daca vreau sa fac scoala de politie de la Cluj, dupa terminatea acesteia voi fi subofiter.
Daca vreau, mai apoi, sa ma inscriu la academia de politie, dupa ce voi termina, voi fi incadrata direct ca ofiter? Mai dau admiterea la academie ca ceilalti?

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dupa terminarea scolii devii agent (nu subofiter). Ca sa devii inspector (echivalentul ofiterului) trebuie sa faci academia. Avantajul este ca o faci fiind agent si este mai usor. Dezavantajul este ca dupa ce esti pe salariu nu mai ai chef de academie. eu am facut (la armata) doar licenta. Puteam sa intru la masterat si am avut si pile ca sa intru dar nu am mai avut chef. Dupa ce terminam masteratul ma repartiza la dracu in praznic si nu mi-a convenit sa plec de langa familie.

| Giulyana_Giuly_1991 explică (pentru Salontanul):

Cum e academia la fara frecventa? ca ai specificat ca e,, mai usor"
Spui ca fara academie nu ma pot transfera intr-un grad mai avansat, e obligatoriu? Mie mi-ar placea sa fiu in cadrul pasapoartelor/buletinelor, sa lucrez acolo, am inteles ca pot si dupa terminarea scolii, insa pentru un plus la salariu.

| Salontanul a răspuns (pentru Giulyana_Giuly_1991):

Nu se face la fara frecventa ci cu scoatere din productie (cum se zicea alta data) dar la zi. E mai usor de intrat pentru ca ai habar despre ce-i vorba si-ti mai si faci o pila. La Carti de Identitate este serviciu local, civil si nu lucreaza agenti de politie. El se subordoneaza Serviciului Public Comunitar Județean de Evidență a Persoanelor care este subordonat metodologic Direcției pentru Evidența Persoanelor și Administrarea Bazelor de Date, iar funcțional și financiar Consiliului Județean. Abia la nivelul ministerului se subordoneaza Departamentului de Ordine si Siguranta Publica. Nu stiu cum este acolo sus dar local sunt numai civili! Cred ca si la pasapoarte este la fel deoarece sunt subordonati Consiliului Judetean sau de sector. Poti sa ajungi intr-un grad superior si daca faci o facultate civila de care au ei nevoie. Spre exemplu daca faci dreptul si au nevoie de un ofiter judiciarist, sau managementul si au nevoie de un ofiter la organizare sau comanda. Te avanseaza in grad si gata. Mai greu asta. Am un prieten un politist care a iesit la pensie cu facultatea de drept tot agent. Bine! El n-a vrut sa mearga in alt judet pe o functie superioara.

| Giulyana_Giuly_1991 explică (pentru Salontanul):

Si ca o concluzie, daca termin scoala de politie, ce oportunitati am pentru viitor, in ce locuri as putea fi repartizată?

| Salontanul a răspuns (pentru Giulyana_Giuly_1991):

La ordine publica (pe strazi), la circulatie, la cercetari penale, comunicatii, logistica, conducator auto la serviciul de reparatii, etc. Nu le stiu nici eu pe toate dar sunt multe posibilitati. Daca te pricepi la calculatoare poti ajunge la IT. Mie mi-ar place asta. Pacat ca sunt prea batran sa mai lucrez! laughing

| Giulyana_Giuly_1991 explică (pentru Salontanul):

Mie tot cu pasapoartele/buletinele sau acolo la sala de dat examen pentru cei cu sc autohappy mi-ar placea.
Ziceti ca nu prea m-ar ajuta acea scoala de politie in acest sens, ca e doar pentru civili, sau cum as putea ajunge acolo?happy

| Salontanul a răspuns (pentru Giulyana_Giuly_1991):

Fa mai bine scoala de agenti! E mai banoasa si ai mai multe oportunitati. Daca te-ai putea uita la mine in Salonta toti fostii agenti de politie au vile. Eu am fost ofiter M.Ap. N. si nu mi-am facut vila. Se plang agentii ca pun benzina din banii lor dar merg cu masina de serviciu sa-si rezolve problemele personale. Si esti printre oameni, civili. Ai mai multe oportunitati.

| Giulyana_Giuly_1991 explică (pentru Salontanul):

Pot face de la inceput academia cu frecventa redusa sau este, neaparat, necesara una dinte scoli absolvite inainte?

| Salontanul a răspuns (pentru Giulyana_Giuly_1991):

Inca o data: nu exista Academie cu frecventa redusa. Academia se face la zi. Doar ca o poti face dupa Bacalaureat imediat sau poti merge la scoala de agenti si o poti face ulterior cu scoatere din serviciu (sa zicem asa nu productie. Eu am folosit un termen de pe vremea socialismului, Ceausescu).

| Giulyana_Giuly_1991 explică (pentru Salontanul):

Pe site-ul lor scrie ca se poate, acum nu stiu ce sa mai credsadMultumesc

| Salontanul a răspuns (pentru Giulyana_Giuly_1991):

Sunt specializarile civile la care se poate face asa ceva. La specialitatile de politie nu se poate. Cu placere!

| Giulyana_Giuly_1991 explică (pentru Salontanul):

Multumesc pentru lamuriri❤️Ramane de vazut ce voi alege

| Ciprian09 a răspuns:

De ce nu te duce direct la academie și aia e? Dacă ești sigura pe ceea ce poți/știi, optează din prima academia!

| Giulyana_Giuly_1991 explică (pentru Ciprian09):

Eu as vrea sa fiu polițista la pasapoarte/buletine si nu stiu daca ar necesita academia pentru asta, dar nu cred ca m-as putea trasfera in corpul ofiterilor, fara academie, din pacate