| wildlyon a întrebat:

Daca vreau sa urmez facultatea d elimbi straine, engleza-germana, trebuie sa stiu de dinainte ambele limbi? multumesc

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Limbile astea trebuie stiute amandoua, dai examen de admitere la ambele limbi si toate cursurile din facultate se fac in limbile respective. singurul caz in care se porneste de la zero cu invatarea limbii in facultate sunt limbile mai "exotice" gen japoneza, araba, turca, chineza, hindu etc. poti da la limba straina pe care o stii cu romana si sa inveti ca optional in facultate limba pe care nu o stii, sunt cursuri gratuite de cate 2-3 ani si primesti atestat si pentru limba respectiva

| kaloma a răspuns:

Exista facultati unde poti studia limba secundara de la incepatori.

| wildlyon explică (pentru kaloma):

Si atunci din ce dai admiterea (la Universitatea Bucuresti)? multumesc

| kaloma a răspuns (pentru wildlyon):

Nu stiu de Bucuresti, dar la Constanta de exemplu erau sectii unde limba 2 se studia de la nivel incepator.Mai pe repede inainte intr-adevar, astfel incat intr-un an ajungi sa o stapanesti bine.Treaba asta se practica din cate am vazut in centrele unde nu exista candidati suficienti pentru o grupa de avansati pe ambele limbi