Întrebare recomandată | vladutzumuresan1996 a întrebat:

De 2 saptamani si ceva am inceput sa lucrez la Robert Bosch SRL si m-a pus operator SMT, iar pe linia care m-a pus sunt o gramada de masini si roboti care nu stiu cum trebuie sa lucrez cu ele. Cineva mi-a spus ca gasesc toate aceste informatii pe net despre fiecare masina si modul de lucru, iar eu nu le-am gasit. Imi puteti spune de unde le-as putea citi aceste informatii?

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Conform tuturor regulilor muncii, nu ai ce sa cauti sa operezi niste utilaje pentru care nu ai calificare.

Este complet iresponsabil atat din partea angajatorului (care ar trebui amendat serios) cat si din partea ta pentru ca ai acceptat.

| vladutzumuresan1996 explică:

Dar nu iti trebuie calificare pentru acele utilaje, numai ca is multe de retinut si trebuie sa le invat cat mai repede, acolo pe linie suntem toti fara calificare si dupa ce invat despre toate acele utilaje e simplu de lucrat. Si nu stiu unde gasesc informatiile astea despre acele utilaje.

| Sellak a răspuns (pentru vladutzumuresan1996):

Respectivul angajator ar trebui sa puna la dispozitie un curs de pregatire a noilor angajati cu instructiunile de operare ale utilajului respectiv. Intreaba un sef sau cere si tu niste instructiuni de utilizare, Conform legislatiei in vigoare un utilaj nu ar avea voie sa functioneze fara sa aiba documentatia necesara langa el ( instructiuni de protectia muncii, instructiuni de utilizare etc. ) Uite-te si tu pe acolo