| AlexDinamovistu a întrebat:

De ce e nevoie pentru a putea lucra ca jurnalist la o redactie, revista? Pe langa facultate, ce mai trebuie?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pentru a fi angajat intr-o redactie ai nevoie de studii universitare ( minim licenta) + talent scriitoricesc + experienta anterioara ( ca student poti colabora cu diferite publicatii ca voluntar, fara renumeratie----scrii eseuri, opinii, interviuri, reportaje etc.)

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

O experienta anterioara --- ca student la jurnalism poti colabora cu diferite reviste, ziare (vezi un exemplu de propunere de colaborare:http://www.clujulliber.ro/......boratori/)

| AlexDinamovistu explică (pentru alessia5158):

Nu imi merge link-ul. Deci vrei sa zici ca experienta conteaza, nu? Dar nu e nevoie si de un master sau o licenta, ceva?

| alessia5158 a răspuns (pentru AlexDinamovistu):

Pentru a fi angajat intr-o redactie ai nevoie de studii universitare ( minim licenta) + talent scriitoricesc + experienta anterioara ( ca student poti colabora cu diferite publicatii ca voluntar, fara renumeratie----scrii eseuri, opinii, interviuri, reportaje etc.)