| anonim_4396 a întrebat:

De la Liceul Pedagogic Carmen Sylva, Timisoara-profil teologie Ortodoxa, popreot? pot merge la faculate sa devin preot? sau doar profesor?

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Daca ti-am aratat site-ul lor pe care scrie ca nu iesi preot, ci cadru didactic, si ce facultati poti s aurmezi dupa acest liceu, ce vrei sa ti se mai spuna? O sa pui intrebarea pana-ti spune cineva ca te faci preot? Crezi ca stie altcineva mai bine decat cei de la liceu? Da un click pe linkul pe care ti l-am dat si te lamuresti, ti-e lene?

| michelia a răspuns:

In ziua de azi cam toti absolventii de seminar fac si teologia pentru a deveni preoti.
Cit despre varianta cu profesor de religie, acolo e obligatorie chiar facultatea.
Asa ca, vrind nevrind, trebuie sa faci si facultatea.