Întrebare recomandată | HumptyBumpty a întrebat:

Deci. Sunt pe clasa a 12 si din nefericire, sper sa nu fie prea tarziu, acum m-am trezit si as vrea sa ma duc in Anglia sa studiez. Problema este ca acolo este scump, dar visul meu de micut este sa ma duc acolo. As vrea sa stiu daca asociatia Edmundo, daca ati auzit de ea, chiar ajuta studentii cu studii in strainatate si ce conditii trebuie sa indeplinesti ca sa te ajute. Si as mai dori sa stiu, in calitate probabil de student european, am auzit ca iti plateste UE studiile si dupa ce termini facultatea, iti vor trage x% din salariu ca sa isi acopere pierderile. Este adevarat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Guvernul britanic iti plateste studiile, iar apoi iti ia bani din salariu. Deci da, e adevarat.
Am o colega care a plecat cu programul asta la Northumbria, in Newcastle, dar nu stiu mai multe detalii. Daca reusesti sa pleci, multa bafta, acolo pare o cu totul alta lume. happy

| HumptyBumpty explică (pentru anonim_4396):

Mersi frumos. Mai vreau totusi sa te intreb un lucru. De ce anume depinde intrarea acolo? Adica, CAE desi nu il am il voi da, dar trebuie ceva admitere sa dai? Sau peste tot este sa intru cu diploma de bac si gata? Si conteaza mult nota de la bac?

| anonim_4396 a răspuns (pentru HumptyBumpty):

Nota de la bac cu cat e mai mare cu atat mai bine, dar nu cred ca exista un prag ( gen medie peste 8 etc.). Unele facultati dau un fel de interviu pe Skype sau trebuie sa faci o scrisoare de intentie, de ce vrei sa intri acolo.
Cambridge-ul este imperios necesar sa il iei, o sa te ajute enorm.
Bafta multa. happy