| rebb a întrebat:

Designul interior este inclus in arhitectura? Daca nu, care ar fi o alegere mai buna si de ce? (avantaje/dezavantaje daca se poate)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intra aici: http://www.uauim.ro/facultati/interior/ si o sa gasesti raspuns la intrebarile tale.

| Floreenofficial a răspuns:

Eu zic sa alegi aceasta meserie fiindca e cautata si e si banoasa!
http://www.google.ro/......tp?/search

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Proiectul de design interior se face de catre un arhitect, dar nu obligatoriu. De cele mai multe ori sunt arhitecti specializati pe design, si arh specializati pe proiectare constructii. De cele mai multe ori proiectul de arhitectura (pentru autorizatie+executie) nu include si proiectul de design, dar sunt precizate anumite elemente (mobilare, tavane suspendate, culori, finisaje).
Daca te referi la avantaje-dezavantaje de a lucra cu acceasi persoana:
Pro: proiectul va fi gandit unitar, si nu apar discutii (aici nu prea e ok, ca asa ti-a proiectat ala)
S-ar putea sa ai costuri mai mici (aici preturile variaza ca la haine: vrei din piata sau de firma)
Dezavantaje: la o lucrare cu pretrentii, s-ar putea ca arhitectul sa nu fie la curent cu toate materialele/distribuitorii de "ultima generatie", in special la elemente cu care nu lucreaza in mod curent, in proiectare (adica el iti spune: acolo pune parchet-dar nu stie de unde sa cumperi exact acea nuanta de parchet, sau corpuri de iluminat, obiecte decorative, mobilier, etc. Un designer trebuie sa fie la curent cu furnizorii, sa mearga cu tine la cumparaturi).
Alegerea mai buna e in functie de ce vrei sa faci, cati bani ai, in ce oras esti (in orase mici, mai greu cu "mofturile")

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mai pe scurt...
Daca un arhitect este parte dintr-o echipa mai vasta si conditionat de ceilati specialisti, "designerul " este liber sa abereze cit vrea si sa spuna ca face " meserie " si " arta "!
Adevarata meserie este ARHITECT.