| emoboy a întrebat:

Care este mai buna caramida cu goluri in interior sau BCA-ul? Funda avantaje si dezavantaje.

Răspuns Câştigător
| cristianfrunza a răspuns:

Caramida cu goluri, mentine mai bine si mai mult timp caldura, si in plus vei avea si rezistenta superioara BCA-ului. BCA-ul este recomandat doar in cazul in care vre sa iti faci pereti interiori pentru a nu cheltui o groaza de bani.
Dezavantajele BCA-ului sunt:
Trage/Suge apa
rezistenta slaba
mentinere termica slaba

Deci, in concluzie caramida este mai buna! O funda nu ar strica la casa omuluibig grin

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

BCA-ul este mai bun, ti-o spune unul care si-a construit casa din caramida sad. Caramida nu retine mai bine caldura, ci dimpotriva, BCA-ul are coeficientul de transfer termic de aproximativ 3 ori mai mic, ceea ce inseamna ca izoleaza de 3 ori mai bine decat caramida eficienta 35 cm zid BCA echivaleaza cu 1 m zid caramida). De altfel, BCA-ul era folosit pentru termosisteme inainte de raspandirea variantei mai practice, cu polistiren.
Pe langa izolare, BCA-ul mai are avantajele greutatii reduse, absorbtiei umiditatii din aer (nu face igrasie), lipsei pierderilor la punerea in opera (caramida se sparge, este greu de taiat la dimensiune), consumului redus de mortar, posibilitatea de a aplica adezivul de polistiren pe intreaga suprafata a peretelui fara tencuire (pe caramida se lipeste in puncte), instalatiile electrice si sanitare sunt usor de incorporat, e usor sa dai gauri si sa fixezi dibluri in pereti samd.
Sunt multe avantaje de partea BCA-ului, singurul avantaj al caramizii fiind autoportanta, care nu este relevanta in constructiile moderne, cu structura de beton armat.