| bleakk a întrebat:

Doresc o discutie cu voi, membrii ai acestui site.Sunt clasa 11, si mai am 1 an si un semestru sa ma pregatesc pentru BAC si totodata pentru facultate.Eu sunt la un profil mate-info bilingv engleza.Am ales acest profil pentru a fi la un nivel cat mai ridicat, nu neaparat ca mi-ar fi placut matematica.Fiind clasa 11-a,ma gandesc si eu la viitor si totodata la facultate.Din pacate sunt intr-o mare dilema,am ajuns sa elimin celelalte facultati, intr-un final ramanand 2:Fac. de Automatica si Calculatoare din cadrul Politehnicii si PARADOXAL Academia de Politie.Sunt aproape diametral opuse.Asemanari ar fi faptul ca iti gasesti usor de munca dupa ce termini (desigur cu rezultate bune si sa se prinda ceva de tine,asta cel putin la automatica),si totodata salariul destul de mare. Daca ma gandesc din aceasta perspectiva(cea a salariului), mi-ar face mai mult cu ochiul Automatica (salariile intre 800-2000 Euro),insa ceea ce ma face sa renunt este faptul ca nu prea ma atrage,nu am capacitate sa invat atata materie (matematica,fizica,info). Faptul ca ma pot pregati pentru BAC,nu suplimeaza decat jumate cat inseamna admiterea sau mai mult ANII FACUTLATII,care intri cum intri, dar de terminat imi dau seama ca e foarte greu.Pai,Academia de Politie,ceea ce ma face sa acced spre aceasta ar fi faptul ca se pune accent pe conditia fizica,doarece imi place sportul,si totdata si istoria, care este o materie care imi place (mai ales cand se combina cu filosofia). Dezavantajul ar fi strictetea si restrictiile de acolo.Cu admitere,nu as avea probleme, mai ales ca simt si atractie spre asa ceva.Pana la urma incerc sa pun in balata.Nu as renunta total nici la ideea cu Automatica,cu putina munca as reusi,dar nu prea ma incanta matematica.Apreciez aceasta materie,dar oricat as sti-o de mult, nu ma atrage.Ajutati-ma cu un sfat. Funda

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Prostii. Du-te la o facultate de info cit mai pur sau apuca-te si fii autodidact la modul serios si lasa studiile pe mai tirziu. Salarii de 800-2000 EUR? Nu prea o sa vezi asa ceva la angajare, una la mina. A doua la mina, daca esti cu adevarat bun, iti faci PF/SRL/lucrezi la negru ca freelancer si cistigi de cel putin 2 ori mai mult decit sclav la altii, program mai lejer, poti sa iti alegi ce si cind sa faci... Nu pleca cu idei stupide de genul "nu am capacitate sa" fiindca in domeniul asta fie inveti permanent, fie esti mort. Sau nah, ramii un "code monkey" si nimic mai mult pentru restul vietii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca nu te atrage matematica si informatica nu vad de ce te ai mai chinui cu ele. Sa stii ca la academia de politie este si acolo de invatat mai ales la admitere

| bleakk explică (pentru suntserios):

Nu e vorba de invatat, deoarece capacitate as avea la amandoua.Insa nu mereu trebuie sa faci DOAR ce iti place.Aceasta placere nu mereu aduce si bani, care sunt si ei destul de importanti.In cazul automaticii, ar fi bani, dar ar lipsi acea placere de a incepe.

| suntserios a răspuns (pentru bleakk):

Si ai sa faci o viata intreaga ceva ce nu iti place? te anunt ca la programare nu functioneaza treaba, nu faci fata mai mult de 1 an in industrie daca nu pui pasiune

| Sadop a răspuns:

Dacă te atrage mai mult Poliţia, mergi acolo!
Nici ca poliţist nu mori de foame, să ştii.
Dacă faci ceva doar pentru bani, vei ajunge să-ţi fie silă să mergi la muncă, chiar dacă ai salariul de 2000 de Euro.
Baftă!