| stefstefansteff123 a întrebat:

Doresc sa imi deschid un Service GSM pentru Calculatoare, locuiesc in aproprierea orasului Ploiesti! Am experienta in domeniu si stiu in mare despre ce este vorba, dar totusi doresc o diploma de calificare in domeniu dar si sa invat chestii mai complicate. Intrebarea mea este:
Chiar am nevoie de o diploma de calificare pentru a-mi deschide un GSM? Daca da, care este cel mai recomandat curs in aproprierea Ploiestiului sau chiar si online?

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Nu, ai nevoie doar de bani ca sa deschizi firma.

15 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

Salut. În primul rând trebuie să te familiarizezi cu termenii tehnici. Service GSM in Romania înseamnă nu reparatii calculatoare ci reparații telefoane mobile. GSM în sine este/era rețeaua globală de telecomunicații mobile 2G. Nu cred că mai este cazul să numești nici măcar un service de telefoane mobile cu GSM. Opinie personală.

Online poți găsi diverse cursuri de computer hardware repair and maintenance. Nu este ceva ce poți învăța în instituții tradiționale.

| IarsiIar a răspuns (pentru carevaescu):

Iti dai seama cat se pricepe daca face astfel de confuzii?
Iar noi mergem cu incredere la specialist care poate mai rau face.
Eu sunt tentati de banii din IT, nu de munca in IT de care nici nu stiu cu ce se mananca.

| stefstefansteff123 explică (pentru IarsiIar):

Vad ca iti place sa comentezi aiurea.
Ca sa vezi si tu ce incult esti, este vorba despre un service GSM Calculatoare, ceea ce inseamna ca este vorba si de PC-uri, AIO-uri (televizor cu hinternet pe intelesul tau) telefoane, tablete, laptop-uri etc... In loc sa stai sa iti versi frustrarile aici mai bine pune mana pe o carte

| IarsiIar a răspuns (pentru stefstefansteff123):

Nu stiu cum le poti face pe toate alea enumerate cand tu nu ai calificare in nici un domeniu.
Eu, mai nestiutoare ca tine, am fost intr-o zi la un service PC crezand ca daca e vorba de soft...
Îhî! Nu se poate. Si mi-au explicat baietii cum e cu calificarea, specializarea si inca altele.

| stefstefansteff123 explică (pentru IarsiIar):

Am lucract 5 ani pentru o fabrica ca si tehnician echipamente si retea deci stiu si eu ce vorbesc, ca nu stiu termeni legali? Oare de ce? Ca nu le-am facut sau nu m-am interesat pana acum! Dar te rog eu frumos, nu imi spune mie ca se duce tara de rapa cu tehnicieni ca mine. Nu m-ai vazut cum lucrez deci tine-o pentru tine.

| IarsiIar a răspuns (pentru stefstefansteff123):

Si sper sa nu vad niciodata decat sa scot de la tine un device mai defect decat l-am dus.

| IarsiIar a răspuns (pentru IarsiIar):

Sau sa-mi iei bani pentru "constatarea" ca nu are nimic dar dintr-o data nu mai stiu eu sa-l folosesc. Am vazut si din astia.

| stefstefansteff123 explică (pentru IarsiIar):

Speram sa nu fie cazul