| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

E pe aici vreo persoana care a renuntat la facultatea de Drept sau stie pe cineva care a facut asta, eu in martie mi-am inghetat anul pentru a 2-a oara si simt acum serios ca aceasta facultate nu e pentru mine. Stiu ca am multe posibilitati dupa ce termin, dar ceva ma tine pe loc, am avut si ceva probleme de sanatate(depresie si anxietate la un nivel f.inalt).....Eu acum doresc sa ma transfer de la Iași la Suceava, insa e putin mai greu, nu stiu sigur daca voi fi acceptata etc...

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din cate stiu eu, nu exista transferuri intre facultati, trebuind sa dai examen ca sa intri la alta facultate, in alt judet.

dar vin si eu si intreb, vad ca deja ai renunatt d 2 ori la o faculatte pe care sincer nici eu nu as face-o... de ce nu incerci o post-liceala de meserii?
Este doar de 3 ani, faci practica in timp ce faci cursurile si iesi cu ceva experienta si sanse mai mari de angajare, decat unul care abia a terminat facultatea.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Violleta2022):

Am zis ca am facut intrerupere de 2 ori, Nu am renuntat, e altceva si dc nu ai face-o?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Este evident ca nu este o facultate pentru tine, atata vreme cat nu esti capabila sa o termini.
Daca prin absurd vei reusii sa o termini, crezi ca vei fii capabila sa-ti gasesti un notar sau avocat sa faci munca voluntara inca 2-3 ani de zile, pana iti vei termina stagiatura ca sa poti profesa?

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Violleta2022):

Nu pot spune ca nu sunt capabila, cert este ca nici nu am dedicated timp invatatului pentru ca depresia, anxietatea, starea de oboseala si alte probleme pe care le-am qvut mi-au dat batai de cap si m-au lasat cu traume.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Tu ai descris taman toate chestiile care te fac incapabila sa faci o facultate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine renunță la facultate daca nu esti capabilă de ea, nu poti ai probleme de sanatate după cum tu singura spui, cel mai bine cauta sa te tratezi de depresie si anxietate ca cu asa ceva nu este de glumit, degeaba faci facultate daca esti depresiva nu faci față la niciun loc de munca te vor da afara deoarece ei nu vor oameni cu dizabilitati ei nu îi inteleg pe acestia, ei vor oameni apti de munca si sanatosi sa stea 12-14 ore la serviciu. Ce varsta ai?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Multa sanatate, mai întîi trebuie sa rezolvi problemele de sanatate ca acelea sunt prioritare nu facultatea, aceea o poti abandona fara regrete. Mergi la un medic neurolog sa te ajute cu depresia, dar de cînd ai intrat in depresie si din ce cauza? Are legatura cu vreun iubit care te a parasit?

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Merg deja la psihoatru de aproape 1 an, am facut o greseala ca dupa 7 luni am iintrerupt 1 una dintre cele 2 medicatii. Acum sunt doar putin mai bine si nu, nu are legatura.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Aici a fost problema nu trebuia sa intrerupi tratamentul fara acordul medicului, il puteai oprii doar daca aveai reactii adverse, altfel daca te simteai bine trebuia sa continui, dar usor usor o sa i ti reiei tratamentul si te vei reface.