| afrodita3333 a întrebat:

Este buna de ceva Facultatea de COMUNICARE SI RELATII PUBLICE(SNSPA)? Am sanse sa imi gasesc de lucru?

7 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

SNSPA lanseaza unii dintre cei mai buni PR-i din Romania. E o facultate care te pregateste foarte foarte bine pentru viitor in primul si in primul rand pe segmentul PR si publicitate/advertising. Desigur ca nicio diploma nu-ti garanteaza un loc de munca. Trebuie sa fii inovativa, creativa, si sa ai ceva experienta in domeniu (de exemplu sa te apuci sa organizezi evenimente, sa prinzi experienta), insa aceasta facultate din punct de vedere teoretic te pregateste exemplar. Ai profesori buni si o curricula foarte bine cladita. Restul depinde de tine. De internship-urile pe care le prinzi, de experienta pe care o acumulezi in timpul facultatii si nu numai. Sfatul meu: daca vrei sa aplici la una din specializarile Comunicare (PR) sau Publicitate, incearca sa aduni cat mai multa experienta in materie de organziari evenimente, campanii etc. Fii voluntara la cat mai multe de astfel de eventuri (e usor mai ales pentru ca se cauta) si invata cat mai mult. O sa-ti prinda foarte bine si la CV si va conta mult atunci cand vei face un internship. E un job super misto, se castiga foarte bine iar programul e extrem de flexibil (mai ales ca 90% din munca depusa o faci de acasa). Cat despre ''azi nimic nu se mai cauta''..ma cam amuza, nu e deloc o sintagma adevarata sau corecta. Domeniul acesta e unul in care cei buni niciodata nu vor ramane fara slujbe, pentru ca spre deosebire de alte domenii aici e foarte usor sa demonstrezi cat esti de bun. Iti doresc mult succes si te felicit pentru optiunea aleasa, din punctul meu de vedere cea mai buna facultate din Romania.

| beckham1 a răspuns:

Luni am avut o ora de istorie si ne-a spus profa ca elevii din fosta ei clasa s-au dus la SNSPA la acest profil si toti si-au gasit de lucru, pentru ca fiecare firma are nevoie de asa ceva. Succes si poate imi dai o FUNDA big grin

| vmalex21 a răspuns:

Ma indoiesc.Acum facultatile de genul la ce iti doresti tu sa urmezi sau geografie, litere, drept nu prea mai au cautare deoarece exista prea multi absolventi cu diplome pentru putinele joburi din domeniu.Majoritatea dupa ce urmeaza o astfel de facultate ajung fie someri fie sa lucreze in alte domeni.Asa ca incearca sa te orientezi spre niste specializari cautate la care sa ai ceva sanse sa iti gasesti de lucru si pentru care ai atragere!

| afrodita3333 explică (pentru vmalex21):

Cum ar fi?(ce specializari)Eu nu le am deloc cu matematica si cu materii de genul si de aceea e cam greu sad si in ziu de azi cam nimic nu se mai cauta.

| Cat a răspuns:

Facultatea are mai multe specializari, printre care si Comunicare si Relatii Publice sau Publicitate.
Facultatea in sine are profesori buni, dar daca vei avea apoi sanse sa iti gasesti de lucru depinde numai si numai de tine.
Nu e de ajuns numai ce inveti la scoala ca sa te faci remarcata si apoi sa obtii o scoala. Exista o paleta din ce in ce mai larga de internshipuri in domeniu la care poti aplica, iar organizatii studentesti precum Prime isi face treaba foarte, foarte bine.
Daca esti pasionata de domeniu si doresti sa-ti construiesti o cariera, FCRP-ul poate sa fie o fundatie buna.

| AndreeaLoreee a răspuns (pentru Cat):

Daca nu prea ma descurc la engleza, am vreo sansa sa intru?

| fatadedac a răspuns:

Sunt total de acord cu TheAce! (fiica mea a fost angajata inainte sa obtina licenta, intr-o internationala)