| Kornuletz540 a întrebat:

Există joburi sezoniere în Israel, pe timpul verii, cum sunt salariile acolo, condițiile de trai și sistemul de sănătate?

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E ca peste tot.
Ca bonus: se mai servesc (ca desert) rachete hamas si alte meniuri arabice.

| Kornuletz540 explică (pentru Bula):

Războiul nu se mai duce efectiv pe teritoriul Israelul-ui, este doar în zona Fâșia Gaza, plus de asta au printre cele mai bune și mai bine echipate(inclusiv nuclear) armate din lume, de ce să-mi fie frică mie sau alcuiva să merg/ să meargă acolo?

| Bula a răspuns (pentru Kornuletz540):

Din partea mea poti sa mergi, poate vei vedea si "in direct" cum e razboiul.

| darrio2007 a răspuns:

Tocmai acolo ti-ai gasit sa mergi, cand ăia sunt in plin razboi?

| ReddY25 a răspuns (pentru darrio2007):

Îi place adrenalina

| darrio2007 a răspuns (pentru ReddY25):

Mai există si pământol, sicriogen.

| Kornuletz540 explică (pentru darrio2007):

Război care are loc în Fâșia Gaza, au cea mai bună apărare anti-aeriană din lume, plus arme nucleare și printre cei mai antrenați și pregătiți soldați, deci stai chill că nu e bai.

| darrio2007 a răspuns (pentru Kornuletz540):

Hai nu mai spune!
Mergi sănătos!
Vezi cum te intorci.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista, mai ales acum cand nu se mai dau vize de calatorie spre Israel.

| Kornuletz540 explică (pentru Violleta2022):

Cel puțin momentan, situația se v-a îmbunătăți gradual și semnificativ.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kornuletz540):

De fapt situatia nu s-a imbunatatit deloc, uite aici avertismentele de calatorie de la Ministerul Afacerilor Externe:
https://www.mae.ro/travel-conditions/3710

Scrie cu rosu, mare pe site-ul Minsterului:

"Exista un avertizment de calatorie pentru aceasta tara: ISRAEL!"

| dullcat a răspuns:

Dar de ce ai vrea sa mergi intr-o zona de razboi? Esti tanar, ai toata viata inainte. Eventual poti lasa asemenea teluri sinucigase pe finalul vietii. Sfatul meu e sa mergi intr-o tara europeana si vei castiga mai bine, de celelalte avantaje nu mai zic.Succes in ce iti propui? Ma rog, aproape in orice iti propui.laughing

| anonimg a răspuns:

Acolo majoritatea oamenilor civili merg înarmați. Peste tot.

| Kornuletz540 explică (pentru anonimg):

Cu atât mai bine pentru mine, oricum îmi plac armele mult, în special mitralierele și revolverele, chiar mi-ar plăcea să port unul cu mine pe stradă sau la restaurant, la cingătoare evident.

| ReddY25 a răspuns:

Nu e sigur, stai parcat

| LisaJulie a răspuns:

Eu personal nu as merge sa lucrez intr-o tara aflata în conflict armat! Dar acolo încă din anii 50 sunt războaie și lumea trăiește relativ normal

| randomuser009 a răspuns:

Tocmai acum te ai gasit, cand e razboi.

| Kornuletz540 explică (pentru randomuser009):

Acolo oamenii sunt obișnuiți cu conflictele militare de aproape patru generații și cu siguranță că și eu m-aș obișnui după o serie de raiduri sau atacuri cu drone.