| Mimi2323 a întrebat:

Hei! Mă puteți informa despre Facultatea de arhitectura, admitere, tipuri, dacă e de viitor?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti iamginezi ca, la intrebarea asta nu suntem Dumnezeu sa putem stii daca este de viitor ori nu. De arhitecti este nevoie, dar nu atat de mult, ca un om adult munceste 30-35 de ani pana iese la pensie, iar promotiile anterioare au dat sute sau mii de arhitecti, deci, sanse ai daca esti foarte bun si ajungi sa muncesti si sa-ti faci un renume, altfel ramai un simplu proiectant sau te reprofilezi pe ce este nevoie in piata: desenator, profesor de desen sau ce se gaseste prin jur.
Ar trebuii sa stii ca, in urma terminarii unei facultati NU ti se ofera nimic de lucru! Nici o facultate nu vine cu posturi asigurate, va trebuii sa participi la concursuri alaturi de fostii colegi de facultate cat si de arhitecti deja consacrati, pe cate un post, care apar din cand in cand, pe la diverse firme.
Ce sanse ai sa iei tu postul daca participi alaturi de alti arhitecti vechi si cu experinta....sincer, nu prea ai sanse! Ma rog, poti incepe de jos, ca profesor de desen si cu timpul, in ani, gasesti tu ceva de munca ca arhitect, daca esti norocos.

| aXy99 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cred ca asta e valabil la 90% dintre meserii.