| milosbum a întrebat:

Hei! Sunt la filo si intru in clasa a 12-a. Inca nu stiu ce facultate sa aleg si nu am cunoscuti care ma pot ajuta. Ce parere aveti de...
• ASE Finanțe Bănci? Se intra cu media de la bac si eseu motivational, dar n-am habar daca un absolvent de filo s-ar descurca.
• Drept, tot cu media de bac si proba de admitere la lb. Romana si economie, dar mi se tot spune ca gasesti foarte greu un job dupa.
Imi puteti recomanda si altceva?
Sunt intr-o mare confuzie si daca fac din nou greseala sa aleg ceva ce nu mi se potriveste (as fi putut sa aleg mate-info in loc de filo) mi-as pierde toata motivatia

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Salutare!
Nimeni nu te cunoaște mai bine decât te cunoști tu însuți. Răspunsul la întrebarea ta e simplu - fă ce-ți place, ce simți tu că faci cu plăcere. Dacă ai înclinații către mate-info, mergi mai departe pe facultate de profil, dacă ești mai mult pe filo optează pentru litere, Drept etc.
Fă un exercițiu de imaginație și încearcă să te vezi peste 10, 15, 20 de ani, practicând o meserie care să te atragă și să nu te plictisească. Apoi acționează în consecință.
Să reții un lucru - singura modalitate de a trece prin viață fără să muncești e să faci ce-ți place.
Succes!

5 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Sunt de acord cu tot ce au zis ceilalti: conteaza ce vocatie ai, cum te pliezi pe domeniul respectiv si ce iti place mai mult. Ambele sunt specializari bune

| christine99 a răspuns:

Trebuie sa fii bun, sa excelezi in ce faci, altfel degeaba. Teoretic amandoua sunt de viitor, practic conteaza cat de mult se pupa cu personalitatea si abilitatile tale.

| milosbum explică (pentru christine99):

Multumesc pentru raspuns!