| adela2012 a întrebat:

Hei, TPU! Am si eu o curiozitate si in acelasi timp o problema destul de maricica. Sunt clasa a 11 a sk ca orice alt adolescent, ma gandesc la viitorul si la cariera mea. Faza e ca un sunt buna pe partea de uman, tot ce tine de aceste materii si sunt praf pe partea de real ( mate, fizica, chimie etc. ) In viitor mi-as dorii sa dau la o facultate, dar chiar nu am idee unde. Sunt constienta ca poate cer ca viitoare mea profesie sa indeplineasca putin cam multe cerinte, dar nici fara ele, nu cred ca as putea sa imi construiesc un viitor frumos. Mai exact, mi-as dorii un loc de munca care sa imi placa, mai ales, si ca sa imi fie pe plac, ar cam trebuii sa tina de uman, orice, sa fie bine platita si nu in ultimul rand, la terminarea facultatii sa am unde sa ma angajez, deoarece multe meserii cer experienta in domeniu, cum ar fii avocatura, care imi place de mica, dar din pacate, nu prea cred ca as putea avea un viitor cu ea. Si ar mai fii, dar nu cred ca are rost sa le insirui pe toate aici. Deci, cateva sugestii? Multumesc anitcipat.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu scrii suficient de frumos pentru o eleva de a 11-a de la uman, nu stii ce vrei sa 'te faci cand vei fi mare'.
Cine ti-a spus ca trebuie sa faci o facultate, in conditiile astea?
Fara pic de gluma, dar s-a ajuns prea aiurea. Mergem toti la facultati, imediat dupa clasa a 12-a, ca sa "avem un viitor". Apoi, ajungem pe un post in care nici noi nu stim exact ce trebuie sa facem, intr-o institutie care nu face nimic. Si dupa aia injuram politicienii (nu ca n-ar merita), ca nu ne merge economia.
Pai cum sa mearga, daca toti sunt cu mapa, si aia de la sapa, pleaca la batrani, in Italia?
Nu ma iau neaparat de tine, si nu te sfatuiesc sa te faci femeie de servici, dar sincer, cunosc mai multi oameni fara facultate (de diferite varste, generatii, domenii si inteligenta), care castiga foarte bine, decat elevi inteligenti, care au stiut ce-si doresc, si au urmat o facultate pentru ca visul lor implica asta.
Sa faci o facultate pentru ca ar fi cazul sa te gandesti la viitor, mi se pare o la-bareala. Scuzati termenul.
E mult mai bine sa cauti sa-ti infiintezi o firma, sau sa inveti o meserie (asta nu inseamna sa fii proasta, daca la asta te gandesti), decat sa te 'dresezi' ca sobolan de biblioteca, sa-i faci contabilitatea vreunui director economic pus pe pile, si sa castigi 1400 lei/luna.
Pana si la un magazin de piese auto, ca vanzator/administrator (adica vanzator care raspunde de vanzari si aprovizionare), poti depasi aia 1400 lei/luna, si te poti duce imediat dupa 21 de ani. Poti colabora cu cineva sa infiintati o firma de organizat evenimente, poti sa mergi la o firma de productii publicitare, si castigi aia 1400 de lei din prima, dupa liceu, si capeti si experienta in domeniu, experienta care te poate incuraja chiar sa-ti incepi propria afacere.
O facultate mai mult de incurca, asta daca nu vorbim de IT, Autovehicule Rutiere, Automatizari, si alte profile care sunt grele, pentru cine nu e pasionat.
Pana si pietarii castiga peste 2000 lei/luna, cu 8 clase, o duba, si 10-12 ore/zi de spart seminte dupa tarabe.

| Dugalle a răspuns:

Am terminat si eu liceul la uman si am ajuns la facultatea de automatica si calculatoare. Sunt in anul 2.

Umanul urmeaza sa moara. Nu azi, nu maine dar peste ceva timp o sa moara. Acum este aproape de a intra in coma. Asta este parerea mea deci e o parere subiectiva.

Cu dreptul poti face mult mai multe decat avocat. Du-te la un cabinet de avocatura sau la un notar si vorbeste frumos cu el. Intreaba-l tot ce te intereseaza.

Ceva ce sa te ia la munca dupa terminarea facultatii? Politist, magistrat, judecator si probabil profesor.

| Alle15 a răspuns:

Politist.