| amaliaclaudia145 a întrebat:

Hei TPU! Sunt in clasa a 11 a si m-ar incanta ideea sa devin medic legist, stiu ca e multa munca dar sunt gata sa incep, insa as dori niste informatii mai concrete despre ce facultate /facultati sunt unde as putea studia acest domeniu si absolvii ca medic legist.Am cautat pe internet dar am gasit doar ca nu trebuie sa fii slab de ingerhappy+si subiecte de admitere la facultatile respective sau notele cu care s-au intrat in anii anteriori.Si informatii aditionale daca aveti si vreti sa adaugati.
Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este nevoie sa faci o facultate de medicina, cu diploma de licenta si apoi sa faci rezidentiatul pe medicina legala.

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut!
Trebuie sa faci Facultatea de medicina cu durata de 6 ani și ulterior sa alegi specialitatea la rezidențiat: Medicina legala.
Nu contează centrul la care faci, ideea este sa te apuci din timp de învățat ca toate admiterile sunt pe baza de examen tip grila.

| Eireann a răspuns:

Chestiile alea misto din seriale cu descoperirea cauzei decesului sunt sub 1% din munca de zi cu zi. Ce faci propriu-zis sunt teste de alcolemie soferilor, revoltezi probe biologice in cazuri de viol sau abuz sexual, certificate medicale pentru femei si copii (si barbati) batuti

| Smolbean a răspuns:

Hello. Trebuie sa mergi la medicina(6 ani, apoi încă 5-7 de rezidențiat).
Daca vrei sa te apuci de pe acum de învățat, poți sa îți cauți centrul unde vrei sa dai, și sa vezi ce materiale trebuie sa înveți. În principiu, biologie de a 11a(corintul rosu) și chimie 10-11. Fa multe grile ca să te acomodezi cu structura.
Daca vrei sa te relaxezi, te poți uita pe investigation Discovery, la dr G medic legist. Se difuza în urma cu 4 ani, nu știu dacă mai este, dar era tare fain.
Succes!