| OliverHeldens a întrebat:

Sunt clasa a 11-a la Stiintele Naturii si as dori sa imi formez un viitor in jurul meseriei de medic...dar nu imi convine sistemul educational din Romania,adica nu m-ar interesa sa dau admitere la facultatile din Romania...
As dori si eu ceva informatii despre facultati din strainatate,care ar fi mai bune, mai avantajoase etc.

De exemplu ma uitasem la 2 facultati din Tarile Scandinave si avantajele la ele sunt ca nu dai admitere etc.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Adica tu nu stii ce-i aia facultate dar o critici! Nu-ti convine sistemul educational care da cei mai buni medici din Europa? Medicii care au iesit de pe bancile facultatilor noastre sunt cautati in toata Europa.
http://www.ziare.com/......ia-1256128
http://www.ziare.com/......iu-1249914
Peste 20.000 de medici romani salveaza vieti in strainatate. Dar asa suntem noi romanii. Criticam tot ce-i romanesc si veneram occidentul fara macar sa stim ce avem in tara. Imbogatitii prosti ai acestei tari nu cunosc Romania dar isi fac concediile numai in strainatate. Printul Charles al Marii Britanii isi face o parte din concediu in Ardeal. Este atat de entuziast incat si-a cumparat 10 proprietati in Ardeal. Romanilor le pute. Oameni de 2 lei!

| AC4S4 a răspuns:

Sistemul romanesc este foarte bun, n-o sa-ti dau topuri de pe internet sau ceva.Dar iti spun asa :
O verisoara (30 de ani are acum) a terminat liceul in Cluj, pe stiintele naturii, a mers la facultatea de medicina si farmicie tot in Cluj, a facut 6 ani si cred ca inca putin pentru ceva specializare, si acum lucreaza in Germania si este bine platita. Daca iti doresti, ai ambitia sa inveti atat de mult, poti.
Adica ea statea in fiecare an la buget, invata foarte bine. Nu conteaza ce ai terminat, la medicina e foarte greu, intra cativa si ies putini, de asta sunt cautati.

| Stefxn a răspuns:

Din cate cunosc, e aproape imposibil sa fii admis la o facultate de medicina in strainatate din cauza numarului de concurenti pe locuri. Indiferent daca faci aici facultatea sau in strainatate tot in strainatate ajungi sa muncesti oricum din cauza salariului in valoare de 2 paini de aici.

| OliverHeldens explică:

Prietene,tot ce vezi e mass-media pur....lasa vrajelile astea