| anonim_4396 a întrebat:

Hello! Sunt la facultatea de medicina dentara, anul 4 si cumva mi-am dat seama ca nu mi se potriveste in totalitate. Fiind si pandemie, am facut aproape totul online si am pierdut orele practice, in care mai puteam deprinde si noi ceva manualitate. Eu nu excelez la capitolul asta, de aceea solutia in momentul de fata este sa ma specializez la rezidentiat pe ortodontie ( aparate dentare) pentru ca mi se pare ca acolo nu iti trebuie la fel de multa abilitate practica. Nu este o optiune sa ma las de facultate sau sa incep alta. Intrebarea mea este ce altceva as putea face odata terminata aceasta facultate? Ma gandesc poate la ceva distrbuitor de materiale dentare, poate ceva munca de birou, dar in acest domeniu as dori. De asemenea, as dori si raspunsuri serioase, daca se poate. Multumesc!

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce ai ales aceasta facultate daca nu te pricepi, cel mai bine renunta nu e de tine dai si bani degeaba la facultate ca sa nu sti nimic.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"Ce altceva as putea face odata terminata aceasta facultate?"

Potcovar! tongue

Pe bune, tu vei absolvi o facultate de stomatologie, doar ca să ajungi distribuitor de materiale dentare?! Vai de capul meu...
Ai grija ce faci, te descalifici singur(ă).

| dinaprilie a răspuns:

Raspuns serios: daca tu zici ca la aparat detar nu iti trebuie abilitate practica sa lipesti alea pe dinti si sa pui sarmele si ce se mai pune pe acolo..nu as dori sa ajunga nimeni pe mana ta ca si pacient..asta ar fi trebuit sa o ti pentru tine..sinceritatea asta personala

| Roliii a răspuns:

Eu m-as lasa imediat de facultatea asta sau as termina-o pentru o diploma ca dupa te poti angaja si la banca (serios), nu as trata pacienti daca as sti ca nu-s bun, mai ales ca o sa am pe constiinta si o sa fiu eu trist din cauza asta, pana la urma ce iti place cu adevarat? altceva decat domeniul medicinei?

| Lovelife00018 a răspuns:

Te poti specializa si pe protetica dentara/parodontologie, insa orice ai face ai nevoie de abilitate practica. Poate simti asta pentru ca a fost perioada online care a daramat pe toata lumea. Mare chestie nu faci la practica in facultate oricum, cea mai buna practica e cea pe care o faci dupa ce termini facultatea. Calmeaza-te, ia-ti un moment in care sa vorbesti cu tine, adu-ti aminte de ce te-ai apucat in primul rand de facultatea asta, care e visul tau, fara sa te gandesti ca nu te pricepi momentan pe partea practica. Daca tu nu stii, nu stiu nici restul, sau marea majoritate. Daca dupa ce faci asta nu te mai regasesti in visul tau, nu e niciodata prea tarziu sa pornesti pe alta cale. Poate intre timp ai descoperit ca iti place medicina generala si te muti acolo (trebuie sa stii ca probabil o sa ti se echivaleze primii 3 ani si iei anul 4 de la inceput si nu mai ai dreptul la buget, ramai la taxa. Nu stiu in ce masura se poate face mutarea dar daca iti doresti si iti permiti poti sa intrebi ) sau poate ti se potriveste alta facultate. Daca ramai aici si ajungi sa lucrezi ceva ce nu iti place, o sa faci asta toata viata. Insa, daca exista totusi o farama care rezoneaza cu planurile tale din trecut, zic sa dai tot ce ai mai bun si sa continui. Inainte sa renunti mergi sa faci undeva practica, sa vezi daca iti place si daca da sa nu te descurajeze ca nu stii sa faci nimic practic, Practica se invata, esti abia anul 4, ai timp destul. Bafta!

| Eireann a răspuns (pentru Lovelife00018):

Daca vrea medicina generala trebuie sa dea admitere si sa o ia din anul 1. Cu un pic de noroc si la latitudinea profesorului poate sa obtina echivalarea unor note din trunchiul comun -biochime, biofizica, info, limba straina, educatia fizica dar cam atat. E ca si cum ai spune ca te poti muta de la medicina generala la veterinara :-)

| Lovelife00018 a răspuns (pentru Eireann):

Eu am auzit de persoane care s-au mutat de la dentara la generala. Nu merge la toate facultățile din tara, dar merge la anumite centre. Greu, costa enorm de mult pentru ca nu mai ai dreptul la buget, dar merge. În primii 3 ani se face exact aceeași materie, de aceea am zis ca se echivalează. Îți dai seama ca nu știu toate detaliile, dacă vrea sa facă pasul asta trebuie sa sune la secretariat și sa afle mai multe. La Carol Davila apare și pe site o secțiune fix pentru problema asta și explica acolo ce și cum. Puteai sa te muti dar am zis, era destul de greu și te costa vreo 7000€ pe an, nu mai știu exact prețul, dar era același ca pentru studenții străini.

| Eireann a răspuns (pentru Lovelife00018):

In anul 1 la anatomie patea despre dinti a fost "astia sunt, daca e vreo problema trimiteti pacientul la dentist". :-) ceva imi spune ca cei de la medicina dentara studiaza un pic mai mult decat atat partea cu dintii. Materiile au aceelasi nume dar garantez ca se abordeaza diferit fiindca si profesorii stiu ca au un numar limitat de ore deci trebuie sa se concentreze pe ce e mai important pentru studenti. Nici la asistenta medicala generala si asistenta dentara nu cred ca se face aceeasi materie. Plus nu am vazut nici un student la dentara pe sectie la practica, nici ca studenta, nici dupa. Eu la cabinet dentar am fost doar ca pacienta. Poate sa incerce daca vrea.