| Aimeeee a întrebat:

Help! happy
Am 18 ani, anul acesta am dat bacul și l-am promovat cu 8.30, însa problema este ca nu am intrat la facultatea mult visata : psihologia. (la București). Nu am aplicat la nicio alta facultate pentru ca doar asta îmi doresc sa fac. As dori din partea voastră câteva sfaturi legate de aceasta facultate.
1. Se intra pe pile/bani?(nu ca as vrea asta, Doamne ferește, vreau sa știu dacă am loc pe acolo dacă învăț )
2. Merita sa faci psihologia?
3. Recomandați-mi cărți de citit pentru admitere ( dacă știți )
Am timp la dispoziție un an sa fac meditații, sa ma pregătesc bine, însa îmi cam lipsește încrederea în mine pentru ca nu cunosc pe nimeni în domeniu și vreau sa știu dacă este de viitor.
Sunt o fire ambițioasă și sunt dispusa sa dau tot ce pot pentru a intra, însa nu vreau sa fac o facultate doar de dragul de a o face.
O sa va spun acum de ce nu am intrat.
Dintotdeauna ma visam viitoare psiholog, pur si simplu ma fascina. Sora mea a făcut și ea psihologia la Spiru Haret si nu a făcut nimic cu ea. Insa eu am aflat asta înainte de bac. Îmi făcusem o părere proasta despre psihologie si-mi luasem gândul de la ea. Când am aflat, așadar, ca nu a fost la zi, mi-am si comandat cartea si am început sa învăț. (dar, din păcate am avut timp doar vreo 2 săptămâni). Învățam zi și noapte, dar la examen le-am cam încurcat ...am avut si emoții foarte mari, in fine. Îmi doresc mult sa intru. Aștept comentarii!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lumea nu cheltuie bani la psiholog de aia nu e meserie de viitor, e scump si nu prea da rezultate mai ales la romani unde au mentalitatea plina de probleme si nu se descurca sa faca pace in viata lor

| diaac a răspuns:

Buna. Suna ca esti motivata, asta conteaza mult! Daca dai la FPSE la Universitatea din Bucuresti, DA, ai sanse daca inveti. Nu stiu cat se intra si pe pile, eu una nu am incercat niciodata sa ma descurc asa, dar eu am intrat la aceasta facultate (si am absolvit-o) strict prin efort personal, deci de putut se poate.

Din punctul meu de vedere, merita. M-a ajutat mult facultatea pe care am facut-o, si personal si profesional, dar depinde si cat de mult te implici. Din punctul meu de vedere, este important sa te implici in proiecte si cursuri extra daca vrei intr-adevar sa inveti, nu ajung cursurile de la facultate. Psiholog oricum devii dupa ce ai terminat nu numai licenta ci si un masterat sau o formare (desi in unele specializari poti lucra sub supervizare si avand doar facultatea absolvita). Este o profesie in care este drum lung si deseori costisitor sa intri, dar este si frumos si ai satisfactii multe daca intr-adevar crezi in ceea ce faci. De castigat, am vazut psihologi care castiga bine si psihologi care nu castiga atat, depinde si unde lucrezi. In general este mai dificil la inceput si pe parcurs poti avea mai multe oportunitati. Depinde si ce specializare ai - psiholog nu inseamna numai psihoterapeut, exista mai multe specializari in care poti lucra. Este bine ca inca din facultate sa te implici in cercetare sau sa fac voluntariat, incat sa castigi experienta necesara.

Pentru examenul de admitere poti invata din manualele de clasa a zecea. Eu am invatat din mai multe. Tin minte ca cel mai bine mi-a prins un manual vechi, mare si detaliat, scris de Neveanu. Dar foarte important a fost ca am facut pregatire cu o profesoara care mai pregatise multi elevi pentru admitere. Am invatat nu doar materia de clasa a zecea, ci si structura eseurilor care se dau ca subiecte de admitere la FPSE si conexiunile care se cer intre procesele psihice. Deci sfatul meu ca sa reusesti ar fi sa faci meditatii cu cineva care a mai trecut prin aceasta admitere: profesor care a mai pregatit elevi pentru aceeasi facultate, profesori de la FPSE, studenti sau absolventi FPSE care dau meditatii.

Succes!

| Aimeeee explică (pentru diaac):

Da,la FPSE.Am vorbit deja cu o profesoara cu care voi face meditații, am încredere maxima în ea. Știu ca este un drum lung pana a ajunge psiholog (cu cabinet personal), dar nu orice lucru care merita se obține ușor. părerea mea.
Ai putea sa-mi spui ce faci tu acum ca ai absolvit? Faci master? Spune-mi poveste ta despre drumul acesta spre psihologie big grin

| diaac a răspuns (pentru Aimeeee):

Am facut master si am facut formare profesionala 4 ani (formarea o continui toata viata profesionala). Sunt psihoterapeut in supervizare si am cabinet individual. Daca vrei mai multe detalii, mai bine vorbim pe privat, sau poti sa ma adaugi pe facebook si vorbim acolo: http://facebook.com/dianaacosma