| pink07 a întrebat:

Ce intelegeti prin proverbul "omul sfinteste locul"? mi se pare ca suna foarte bine. dar nu pot sa`mi dau seama exact ce vrea sa transmitahappy

Răspuns Câştigător
| Spidi a răspuns:

Salut! Nu de mult am trecut si eu acest proverb(la istorie). Cind profesorul m-a intrebat ce inteleg, i-am dat urmatorul raspuns: " Omul este o binecuvintare pe pamint,el are darul de a sfinti orce loc pe care calca,pentru ca in el insusi este acea sfintenie,dar fiecare om in parte se straduie sa schimbe in asa mod natura,incit lui sa-i fie comod,placut sa traiasca.Din pacate omult in loc sa pastreze frumusetea, sa se bucure de darul de la Dumnezeu, el o distruge..." (mi s-a spus ca e bun raspunsul meu) Sper sa iti fie folositor :*

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Pe unde trece omul, pamantul se transforma: apar cladiri, autostrazi, poduri, hidrocentrale; cand omul lucreaza pamantul, acesta infloreste si rodeste.

| aliely a răspuns:

Semnifica faptul ca cu ajutorul omului, locul, pamantul va deveni mai roditor si mai bun, adica omul da infatisarea pamantului. Parerea mea

| hatze a răspuns:

Pai omului daca ii place un loc! el iubeste acel loc! ceva de genul! in fine! bye bye!