| MayaZaya a întrebat:

Hey! V-ați gândit la viitor? Sau l-ați plănuit, ca să spun așa? Am câteva întrebări pentru voi, să văd cum gândește fiecare și cât de departe visează. Nu uitați: Faceți vise mari, ele vă vor ridica sus. ( Să îmi spuneți vârsta exactă.)

- La ce vârstă vreți să vă căsătoriți?
- La cât timp după logodnă vreți să faceți nunta?
- Câți copii vreți să aveți? Asta dacă vreți copii.
- La ce vârstă vreți să aveți primul copil? Și ce ați vrea să fie, fată sau băiat?
- La ce vârstă ați vrea să aveți al doilea copil? (La fel, fată sau băiat?) Asta în caz că vreți să aveți 2 sau chiar mai mulți.
- Ce nume le-ați pune copiilor?
- La ce sporturi sau activități pentru a le stimula inteligența și fizicul i-ați trimite?
- La ce carieră visați? Ce ați vrea să deveniți?

Pot răspunde și cei care au făcut deja lucrurile astea. Dar și cei care nu vor să facă nimic din ce am scris mai sus, mă rog înafară de partea cu cariera, toți vom avea una odată ș-odată. Oricum, aștept orice fel de răspuns. x happy

Răspuns Câştigător
| xAndreeaLaura a răspuns:

Buna...interesante intrebari...cred ca, cu totii ne-am pus aceste intrebari odata in minte.
1)Casatoria poate astepta...nu cred ca, conteaza foarte mult "un act", pe primul plan sunt studiile apoi casatoria.Acest pas l-as face dupa 30 de ani.
2)Acum depinde de fiecare...nu pot stii acum ce-mi rezerva viata peste 15-20 de ani, cred ca as mai astepta cateva luni sau ani dupa logodna, depinde cum evolueaza lucrurile.
3)Un singur copil cred ca este de ajuns.
4)Daca studiile pe voi termina in jurul a 30-31 de ani...cam atunci si mi-as dori sa fie baiat, pentru ca este foarte greu sa fii fata.
5)Daca va fi baiat imi place foarte mult Rares, daca va fi fata am mai multe nume in minte acum depinde ce voi alege:Anisia, Maria, Aaliyah etc.
6)Innot,balet(daca este fetita), fotbal, depinde daca le va placea, nu ii pot obliga.
7)Ma pregatesc pentru admiterea la medicina, deci un viitor neurochirurg.Imi place sa lucrez cu oamenii si sa ii ajut in acelasi timp.Am multe de invatat, dar nimic nu-mi va sta in cale pana nu reusesc sa ajung acolo unde imi doresc.Satisfactie mai mare ca salvarea unei vieti omenesti nu exista. Astept sa raspunzi si tu la intrebari, sa ne spui si noua planurile tale de viitor...Astept raspunsul si pupici:* Mnetionez am 17 ani

| MayaZaya explică (pentru xAndreeaLaura):

Păi, să începem cu începutul. Am doar 16 ani dar am planuri mărețe, fixe și cam ciudate. laughing
M-am gândit să mă logodesc pe la 18 ani dar să îmi continui studiile, știu că voi fi prea tânără dar sunt sigură pe mine că mă voi descurca. Acum totul depinde de cum vor merge lucrurile, dar hey, eu nu încetez niciodată să visez și să sper.
Așa, nunta nu o voi face imediat după logodnă, mă gândeam să mă căsătoresc și să fac nunta la 20 de ani, 2 ani m-ar convinge dacă logodnicul meu este chiar soțul potrivit.
La 23 de ani aș vrea să am primul copil, băiat, iar la 25 să am o fetiță. Pentru băiat mi se par drăguțe numele Zackary sau Leondre, dar nu sunt prea convinsă, iar la fată îmi plac foarte mult astea: Haidey, Coraly, Abygail sau Aylleen.
În primul rând i-aș învăța să cânte la chitară, fac asta de ani buni și e o pasiune pentru mine, ar fi drăguț să o împărtășesc cu ei. Pe băiat l-aș da la basket sau fotbal, depinde ce îi place mai mult. Iar pe fată aș da-o tot la balet, asta pentru că eu când eram mai mică nu am putut să fac balet, mi-am descoperit pasiunea puțin cam târziu, pe la 7 ani mi s-a spus că eram prea mare, trebuia să mă dea de pe la 3-4 ani, dar atunci nu-mi plăcea, iar mama nu m-a obligat niciodată să fac ce nu îmi place, și așa aș vrea să fac și eu cu fata mea, cum ai spus și tu, dacă nu le va plăcea, nu îi voi putea obliga, dar voi încerca să le descopăr pasiunile făcându-i să încerce diferite activități pentru a-și găsi un hobby.
Iar la final o să închei spunându-ți că oi părea eu puțin ciudată că mă grăbesc cu căsătoria și chestii, dar cu siguranță nu voi renunța la studii, pentru că fără ele aș fi un nimic, nu aș avea nicio carieră, fără căsătorie mai ești numit om în societate, dar fără școală și fără un job stabil... ești un nimic. Să revenim, eu momentan învăț la un liceu de limbi străine din Italia, iar când termin, mă gândeam să mă întorc ori în România și să fac facultatea acolo ori să o fac în Anglia, cu siguranță facultatea din Anglia e mult mai bună, dar voi fi prea departe de cei dragi, dar eh, dacă vreau o viață bună trebuie să lupt. Mă gândesc să aleg dintre o facultate de lingvistică pentru că aș vrea să devin stewardesă, dacă se poate, sau o facultate de medicină pentru a ajunge un medic veterinar, ăsta este visul meu de mică, dar acum să vedem ce mă pasionează mai mult, medicina sau limbile străine, până la sfârșitul liceului am eu timp să mă hotărăsc.
P.S.: Îmi cer mii de scuze că am scris o carte întreagă. :* :* :*

| xAndreeaLaura a răspuns (pentru MayaZaya):

Foarte frumos... iti urez succes, sa reusesti tot ce ti-ai propus, si iti mai dau un sfat:trebuie sa te hotarasti la ce facultate vei da pentru ca trebuie sa te pregatesti pentru admitere( mai ales daca dai la medicina). Daca vei da la medicina facultatea din Bucuresti este una dintre cele mai bune din lume.Acum depinde de tine ce iti place mai mult sa faci.Mult succes si sper ca peste cativa ani sa-mi aduc catelusul la un doctor foarte bun! Te pup:*

4 răspunsuri:
| Spitz10 a răspuns:

Salut.Pai m-am gandit pe un plan lung.Adica am doar o idee ce vreau sa fac.
-Mas casatori cam pe la 30-35 de ani ca sa nu sfarsesc prin divort si sa nu am obligati
-La vreo 2-3-4 sau 5 luni...depinde
-Nu prea as vrea dar daca ar fi sa am as vrea un baiat
-nu vreau un al doilea copil dar daca s-ar intampla mi-ar fi indiferent
-Las invata de mic sa inoate, deoarece il si ajuta si il si stimuleaza corpul.
-Mas gandi sa bag bani in poker pana strang o gramade de bani si as cumpara vreo 10 apartamente n cluj pe care le-as da in chirie si as trai din bani chiriasilor, punand de-o parte o suma in caz ca am nevoe...bineinteles asta daca am noroc, dar am o gramada de timp tinand seama ca am 13 ani si 4 luni.

| MayaZaya explică (pentru Spitz10):

Interesantă ideea, îți urez succes pentru a o putea pune în aplicare. x happy