| Aaaaaaaaandrei a întrebat:

Ia care dintre urmatoarele meserii castigi mai bine barman sau ospatar? Care e mai usoara?

4 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Mai usor e la barman, dar mai banoasa e meseria de ospatar ca primesti tips happy

| Alexandru0007 a răspuns:

Castigi mai bine ca ospatar. ai contat direct si mai mult cu clinetii de la care obtii tips (spaga ). si e si mai usor, doar trebuie sa tii o tava pe mana sau cateva farfurii si sa-ti notezi intr-un carnetel niste comenzi. ai salariu plus tips. la barmani e mai dificil, imagineaza-ti ca ei fac comenzile de bauturi la 4-5 ospatari, el fiind unul singur. nu are decat salariu si doar un procent din spaga pe care tu o iei. decizia iti apartine.

| Odysea a răspuns:

Ca barman e mai usor, dar ca ospatar faci mai multi bani.

| eminescuhipiot a răspuns:

Castigi mai bine ca ospatar fiindca ai ciubuc, ciubucul acela depinde de tine, daca esti dragut si amabil e mai mare, daca esti o scarba e mic sau chiar deloc.
Insa e mai greu, ai de umblat toata ziua, sa cauti sa-i multumesti pe toti fiindca daca comanda va intarzia de la bucatarie, va fi vina ta, nu a bucatarului.