| numesiprenume0 a întrebat:

Imi poate spune cineva ce salariu are un asistent la inceput cu studii postliceale? Care este cel mai mic salariu al unui asistent cu postliceala? Intr-o clinica de stat, nu la privat.

7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Minimum pe economie.

| numesiprenume0 explică (pentru Catrice):

Nu cred, mai ales cu pandemia. Asteptam un raspuns serios, nu doar pentru a fi postat ceva.

| Catrice a răspuns (pentru numesiprenume0):

Mda păcat ca sunt pe aici pentru răspunsuri... stiu persoane care în primul an luau 800 lei.

| alina2k18 a răspuns:

Pai depinde si de sectia in care vei lucra, e una la boli infectioase sau in bloc operator/ATI si alta la dermatologie sau gastro.
Pentru asistent medical DEBUTANT intr-un spital mare de stat, judetean sau de urgenta de la MINIM 3000 lei fara sporuri.
Cu sporuri in anumite sectii un asistent ia si 9000 lei.
Plus ca inca se mai primeste si in... buzunar daca intelegi ce zicwinking

| alina2k18 a răspuns (pentru alina2k18):

Https://www.hosptm.ro/files/venituri/2020/Transparenta-martie-2020.pdf
Uite aici salariile pe martie 2020, NETE.
Toti asistentii medicali debutanti trec de 4000 lei, asistentu sef trece de 10 000 lei.