| MarIuS53682 a întrebat:

Îmi poate spune și mie cineva ce etape parcurg pentru a intra în liceul militar va rog frumos?!

Răspuns Câştigător
| Fărănume2504 a răspuns:

Prima data mergi impreuna cu unul dintre parinti la BIR (Biroul Informare Recrutare) din judetul tau. Daca vrei sa dai la anul admiterea mergi prin ianuarie (anul viitor). La BIR ti se va explica despre fisa medicala, probe si ti se va da o fisa cu aceleasi informatii. Dupa ce ai fost acolo, iti vei face programare la spitalul militar pe care ti-l vor spune cei de acolo. Vei face analizele in acel spital iar mai apoi vei completa dosarul de admitere cand te vor suna cei de la BIR. Dupa ce depui dosarul, te vor suna sa mergi la probele de admitere, la liceul militar pe care ti-l vor zice la telefon.

Probele constau in: traseu cu 10 elemente ( te sfatuiesc sa faci cateva ore la o sala de sport impreuna cu profesorul tau de sport cu acest traseu pentru a te obisnui) si alergare de rezistenta 1km (poti incepe vara asta).

Daca reusesti sa treci de aceste probe, te vor suna sa mergi sa dai testul tip grila la romana si matematica pe care il vor da toti cei ce sunt admisi (te sfatuiesc sa incepi sa faci cateva teste ).

Am trecut prin aceste etape dar, din pacate, nu am trecut mai departe. Mult succes iti urez!

| MarIuS53682 explică (pentru Fărănume2504):

Știi mai multe despre probele fizice?

| Fărănume2504 a răspuns (pentru MarIuS53682):

Poti cauta pe net : 'traseu utilitar aplicativ liceu militar'.

Acel traseu nu este greu, trebuie sa-l termini intr-un minut si 40 sec fara penalizari ( 2 sec penalizari).
Daca esti baiat trebuie sa exersezi tractiunile ( 1 corecta din 3 cred) iar daca esti fata sa exersezi cu flotarile ( 5 corecte din 5).

| MarIuS53682 explică (pentru Fărănume2504):

Știi cate tracțiuni obligatorii?