| Andrei123Aa a întrebat:

Imi puteți da un sfat? Sunt clasa 12 la profil chimie-bio si ma gandesc sa incep o facultate dar nu sunt hotarat. In ultimul timp m-am gandit la Gheorghe Asachi din Iasi Facultatea de costructii civile si industriale. As vrea sa aflu ce materii se predau si cat de grele sunt. Ma tem ca o sa fie prea greu pentru mine din cauza ca in liceu nu am facut mare lucru la chimie si fizica din cauza profesorilor indiferenti, in schimb am facut matematica pe masura!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Liceele industriale folosesc multa matematica si fizica, fiindca este nevoie de calcule si aplicat forumule de rezistenta a materialelor pe diverse structuri de metale, cu beton samd.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"nu am facut mare lucru la chimie si fizica...in schimb am facut matematica pe masura!"

adică nici matematică nu știi? (să lăsăm cauza invocată, deoparte)

| DaFrateEuSunt a răspuns (pentru sierra1):

Pe o axa Ox, da?

Fizica si chimia reprezinta valoarea -10 ( pentru ca nu a facut, "nu" reprezinta negativul ). De la punctul 0 de pe Ox pana la -10 este dinstanta de 10 unitati, corect? Daca a facut matematica pe masura inseamna ca matematica reprezinta tot 10 unitati pe Ox. Doar ca nu exista un "nu", deci este pozitiv. Inseamna ca matematica se afla pe Ox la punctul 10.
Alt exemplu, mai usor. Tu daca dai in spate 10 metri, nu ai parcurs -10 metri, tu ai parcurs 10 metri. Daca dai in fata 10 metri, tu ai parcurs tot 10 metri.
Sper ca ai inteles.

| sierra1 a răspuns (pentru DaFrateEuSunt):

Dar tu ce-ai ințeles din:
la mate, in schimb știe pe măsură (cu fizica adică zero)?

eu mi-am exprimat deja perplexitatea. Nu e cazul ca TU să ghicești/explici ce a vrut intrebătorul să zică. Lasă-l pe el

| DaFrateEuSunt a răspuns:

Ti-am trimis un mesaj in legatura cu problema ta