| SkaterYoo a întrebat:

Imi puteti explica functiile de la mate? fundita

Răspuns Câştigător
| ombladon a răspuns:

Intestinul subtire este organul responsabil de procesul de digestie a alimentelor, adica de transformarea acestora in molecule simple, care se pot absorbi in circulatia portala, alcatuita din vase sanguine care colecteaza sânge de la toate organele din abdomen si il transporta in ficat. Ficatul este o adevarata uzina, care stocheaza substante nutritive, le sintetizeaza si le elibereaza in circulatia generala in functie de necesitatile organismului. laughing

1 răspuns:
| IMC90 a răspuns:

Toate? :O Pai nici la facultatea de matematica nu stiu daca se fac toate, poate la master la matematica laughing