| paulandrei22 a întrebat:

In ce an de liceu trebuie sa mă apuc de pregătire pentru examenul de admitere la medicină? Și cum sa fac pregătirea asta? La ce se da test la medicină? Și dacă merită

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Merita, poti sa te apuci cand vrei tu big grin Dar mai bine mai din timp, astfel incat sa nu te aglomerezi spre final si sa iti para acele lucruri normale. Si depinde unde dai la medicina, in general chimie si biologie, dar in anumite orase poti sa alegi intre chimie sau biologie.

Invata din timp si structurat astfel incat sa ai o ordine in tot ceea ce faci, de exemplu invata prima data in mare denumirea pentru fiecare chestie (ca exemplu), apoi incepi sa o explici pe fiecare in parte.

| aXy99 a răspuns:

As spune a clasa a 11-a cand incepi sa studiezi anatomia.

| Sonia822 a răspuns:

Pai merita, ca iti da o diploma si atesta pe viata ca esti medic. Nu trebuie sa ai 50 joburi, o sa ai una singura, ca nu te da nimeni afara, e o meserie. Nu stiu toate materiile, te mai interesezi tu, dar stiu sigur ca biologie dai. Poate si fizica. Intri pe site-ul universitatii din orasul in care vrei sa dai, apoi al facultatii si urmaresti acolo. Poti eventual sa suni la secretariat. Depinde ce medic, ce specializare. Sa n-ai dubii vreodata ca nu merita.