| MultiCore a întrebat:

În legătură admiterea la Iași, informatică: dacă la ultima problemă (S III, 4) nu este scris în cerință de necesitatea scrierii unui program eficient, o soluție ineficientă este la fel de bună cu una eficientă? Va face corectorul diferență de punctaj cu toate că nu se cere eficiență?

5 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

Logic, dacă în cerință nu este precizat să scrii programul cel mai eficient pentru acea problemă, este acceptat orice alt program coret, dar nu cu o eficiență foarte mare, din punctul de vedere al timpului de executare, memoriei, etc.
Consultă baremul și dacă nici acolo nu este precizat absolut nimic, înseamnă că nu se va face nicio diferență la punctaj.
Însă dacă în cerință nu se cerea eficiența soluție, nu cred că va apărea ceva de genul în barem, deci nu ți se va scădea nimic.
Baftă!

| MultiCore explică (pentru Sadop):

În barem nu spune de eficiență. Dar se duce vorba că la BAC se corectează în favoarea elevului, iar la admitere exact pe dos. Mersi btw.

| Sadop a răspuns (pentru MultiCore):

Asta depinde mult de profesorul corector, însă atâta timp cât nu e precizat nu ar avea voie să îți scadă. Baftă la facultate!

| MultiCore explică (pentru Sadop):

Sunt în clasa a XI-a. laughing Este vorba de un concurs de preadmitere. Pot echivala cu nota de la admiterea de la anul dacă mă descurc foarte bine, sau dacă sunt în primii 10, intru cu 10 automat.

| Sadop a răspuns (pentru MultiCore):

A, scuză-mă.
Bafă oricum.