| BBiiiaa a întrebat:

Inca din clasa a Xa sau chiar mai devreme, suntem intrebati la scoala ce vrem sa urmam mai departe. Se presupune ca dupa 2-3 ani de liceu ar trebui sa ne dam seama ce vrem sa facem toata viata.Iar eu cred ca asta e extrem de dificil, pentru ca la liceu studiezi doar o materie, nu ai idee ce inseamna cu adevarat o anumita meserie. Si partea cea mai proasta e ca nici nu ai de unde sa te informezi cu privire la asta. Si ma refer la ceva mai mult decat a da un search pe net, de unde nu poti gasi decat niste informatii referitoare la facultatea in sine. Eu vreau/am nevoie de parea cuiva care stie cum sta treaba exact:ce te faci dupa facultate? In ziua de azi, cand vad cati oameni raman fara serviciu, VREAU sa am o cariera stabila, da, din toate punctele de vedere. Cu greu am decis sa ma axes pe medicina, de foarte curand. Azi am descoperit ca la Fortele Terestre se da admitere din ceva ce ar fi ok pentru mine, dar ma gandesc:cum arata viata unui ofiter? Ce face dupa facultate, cum e meseria lui? Sau merita sa invat atat pentru medicina, atatia ani de studiu+rezidentiat? Si nu, nu pot alege in functie de 'ce imi place mai mult'. Acum stau si ma gandesc din ce in ce mai serios la ideea de ofiter. Dar cum e de fapt toata chestia asta?

*daca ati citit toata asta, multumesc. you are awesome*

Răspuns Câştigător
| Ionuttzzuu a răspuns:

Salut Bianca!
Pot spune despre tine ca esti o fata desteapta happy Daca te-ai orientat spre Fortele Terestre trebuie sa stii ca aici se cere multa inteligenta. O sa ai de dat admitere (vei merge la Campulung Moldovenesc si vei da in prima zi un test - care are la baza matematica si logica, putina psihologie si parca si ceva fizica (nu te astepta la probleme de fizica sau alte probleme grele) o sa ai timp foarte scurt de raspuns si foarte multe intrebari (de ex la logica parca erau probleme de genul cate pozitii trebuie sa mut piesa X sa se potriveasca cu figura Z sau ceva asemanator, la fizica - cu scripeti etc). Rezultatul il vei afla tot in ziua testului, daca il treci pe asta, a 2-a zi vei da o proba de sala (s alergi printre obstacole, echilibru, tractiuni sau flotari si nu imi mai amintesc sad, dupa asta o sa dai alergarea de rezistenta - vreo 5 ture parca de teren de fotbal). Eu nu-ti pot spune mai mult de atat, insa se auzea ca faci contract cu ei daca ai trecut de admitere si normal, dupa ce termini scoala ar trebui sa-ti dea ei un post ceva (dar nu fii sigura 100% de asta, se vor da atatea posturi cati ofiteri au iesit la pensie in anul acela). Daca ai apucat sa semnezi contractul nu o sa mai poti lasa scoala, altfel daca vrei sa pleci va trebui sa platesti toti anii.
Inafara de toate astea, sa fii ofiter cred ca e o idee buna happy trebuie sa-ti placa ceea ce faci si. sa respecti programe si reguli.
Si eu am terminat liceul de curand, am incercat si eu la aviatie dar nu am reusit. Apoi am incercat la info unde am intrat la 2 facultati, insa m-am razgandit, am mers dupa la filozofie care mi-a placut foarte foarte mult dar din pacate cu ea nu am nici un viitor. asa ca acum am ajus sa stiu ce vreau sa fac - psihologie clinica. Este ceea ce-mi doresc sa fac in viata cu adevarat. De celelalte nu m-am simtit atat de atras cum ma simt de psihologie happy
Deci, ti-am spus asta ca. in caz ca nu-ti vei gasi ceea ce-ti place sa faci acum, poate ca iti vei da seama de ceea ce trebuie sa faci, putin mai tarziu happy
Vorbind despre medicina - si ea este foarte cautata in zilele noastre happy Bine, faci scoala dar dupa nu vei sta aici sa te umileasca ai nostri. Vei merge acolo unde vei fi apreciata pentru ceea ce faci.
Indiferent de alegerea pe care o faci, fa-o si pentru tine, adica nu te lasa total influentata de ceilalti, gandeste-te ca vei face acel lucru o viata si nu un an doi.
Sper sa reusesti sa-ti alegi ceea ce este mai potrivit pentru tine!
O seara frumoasa!

| BBiiiaa explică (pentru Ionuttzzuu):

Multumesc mult pentru raspuns! ma bucur ca cineva a vazut intrebare mea, ba chiar mult mai mult. Pe site nu era nimic precizat de proba spotiva, ceea ce mi se parea cam neobisnuit, dar cred ca am inteles acum. cred ca iti trimi ceva in privat.

| Ionuttzzuu a răspuns (pentru BBiiiaa):

Ok, astept happy

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am fost ofiter. Viata era destul de grea. Aveam multi soldati idioti. Acum s-au schimbat lucrurile. Armata este profesionista iar gradatii si soldatii sunt angajati pe baza de contract.
Ti-am raspuns la doua intrebari. Daca mai ai nelamuriri cu armata punele aici, intrebaririle si nu pe privat. Astept!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ce sa iti zic. Medicina e grea ca si facultate, iar pentru inceputul carierei trebuie sa faci multe sacrificii adica sa lucrezi mult pe bani putini. Abia dupa cativa ani incep sa vina si recompensele. Insa pe de alta parte la ce nevoie e de medici in tara o sa ai mereu un loc de munca.

In armata e complicata treaba si trebuie sa fii constienta ca viata personala nu se prea pupa cu viata de militar. Trebuie sa stii ca mereu stai la dispozitia cuiva, mereu trebuie sa respecti ordinele samd.