| Lory19227 a întrebat:

Jandarmerie pază vs ordine publică. Avantaje si dezavantaje

Răspuns Câştigător
| StimabiluI a răspuns:

Ambele mi se par oribile, cred că jandarmeria este una dintre cele mai detestabile meserii.
La ordine publică ești detașat la manifestații sau evenimente unde lucrurile pot degenera rapid.
Plus că în calitate de jandarm trebuie să execuți ordinele fără să discuți, dacă PSD-ul îți ordonă să bagi în dubă niște manifestanți cărora le-a ajuns cuțitul la os și au ieșit în stradă, trebuie să faci ce ți se comandă, ești sluga sistemului.

La pază nu știu exact ce fac, bănuiesc că păzesc niște obiective strategice, am mai văzut noaptea câte un jandarm care mai patrula în incinta ministerelor.
Nici acolo nu e prea ok, poți avea ture de noapte în mod regulat și îți dai peste cap sănătatea, plus că ești aruncat ca un câine izolat, nu mai socializezi cu nimeni.

Înțeleg, ai postul asigurat și o ieșire grabnică la pensie, dar mi se pare un preț infim pentru un salariu de mizerie și un suflet vândut.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

In caz că ai uitat: ai mai pus problema odată măcar

https://www.tpu.ro/......argumente/