| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Ce ziceți că este mai bine să aleg pentru jandarmerie, drept sau OP? Aș vrea și argumente

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare persoana poate avea o optiune in functie de dorintele si calitatile sale, asa ca poate ce am facut eu nu ti se potriveste.
Dupa scoala profesionala m-am angajat si in timp ce lucram am urmat liceul seral si apoi o facultate de drept la fara frecventa (actualmente invatamant la distanta) si apoi o cariera juridica de aproape 40 de ani, in prezent sunt pensionar din 2012.
Mi-a placut dreptul si am avut calitatile necesare, asa ca am lucrat cu placere si fara probleme in domeniul juridic, avand si un salariu peste medie.

| Simpatic a răspuns:

Nu are atat de multa importanta facultatea cat sa termini scoala lor in domeniu, din cate stiu Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza" din Bucuresti

| Lory19227 a răspuns (pentru Simpatic):

Da,dar am înteles că jandarmii de la op sunt cei pe care îi vedem în dube și vin la intervenții, iar cei de la drept păzesc anumite instituții

| Simpatic a răspuns (pentru Lory19227):

Cu alte cuvinte tu vrei sa fii un jandarm de birou care plimba hartii ca sagetile care-i pazesc pe cei de la ANAF
Nu o sa stau in calea visului tau, fii ceea ce vrei sa fiiwinking
Ce este op? dreptul stiu, administratia publica stiu, dar op?
Daca e nevoie de scoala specifica jandarmilor, nu vad cu ce ar ajuta inca o facultate si nu sa dai direct la scoala lorwinking

| Lory19227 a răspuns (pentru Simpatic):

Op este ordine publică, păi asta zic, că ei au acolo specializarea de drept și cea de ordine publică