| anonim_4396 a întrebat:

Judecatorii au zile libere in afara de concediu?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Au zile libere la fel ca si alti salariati, respectiv sarbatorile legale si alte zile libere pentru evenimente familiale deosebite, cum sunt casatoria, inmormantarea unor rude foarte apropiate (sot, parinte, frate), etc.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Marefer ca poate in unele zile nu au dosare si procese si nu au de ce sa vina la munca.Asa-i?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i asa, cand nu intra in sedinte de judecata trebuie sa se pregateasca pentru sedinte (studiind dosarele), sa faca motivarea hotararilor pronuntate, sa se pregateasca profesional, etc.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sedintele de judecata sunt doar varful aizbergului muncii judecatorilor. Ei trebuie sa studieze documentele din dosare, sa cute prevederile legale prin hatisul legislatiei. Sa studieze legile si actele normative noi, jurisprudenta, sa redacteze hotarari etc.

| laSoledad a răspuns:

Inca le plangi de mila ca si ieri? Da au. In functie de cum isi administreaza timpul si activitaile.