| Hdhdj a întrebat:

La Facultatea de Inginerie Medicală este nevoie de multă matematica sau fizica? Daca am terminat un profil uman m-as descurca?

8 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Facultatea de inginerie medicala?
E prima oară când aud de așa ceva.

| VoidEternal a răspuns:

Interesant. Nu știam că există specializarea asta. Dar unde e inginerie, cu siguranță e și matematică.

Depinde cat de pasionat ești de domeniu. Dacă înveți cu plăcere, poți recupera.

| Furnicuta000 a răspuns:

Da, se face multa matematica, fizica si informatica. Mereu vei avea ceva de calculat, mereu vei avea probleme de mate la examen. Ca sa faci fata ar trebui sa fii mereu prezent la cursuri si sa fii foarte atent la ce explica profesorul. Multi si-au luat teapa cu facultatea asta pentru ca numele suna bine dar de fapt nu faci materii legate de medicina, pe scurt facultatea asta te invata sa repari si sa proiectezi aparate medicale

| Mirel4412 a răspuns:

Tie ce iti spune profilul asta de "Inginerie Medicala"? Ca o sa faci gramatica, literatura si istorie?

| Mirel4412 a răspuns:

"Facultatea de Inginerie Medicală asigură absolvenţilor competenţe teoretice şi practice în domeniul ingineriei medicale, prin formarea de abilităţi pentru asistenţă tehnică şi informatică, pentru cercetare inginerească, inovare şi proiectare – în domeniul echipamentelor medicale, al dispozitivelor şi în cel al materialelor cu proprietăţi specifice aplicaţiilor medicale, pentru creare de software dedicat aplicaţiilor din domeniul medical."

| Valkyrie95 a răspuns:

Buna,
Se fac materii cu care nu ai avut tangente la uman: matematica, biochimie, biofizica, informatica, electrotehnica etc.
Totusi nu trebuie sa te descurajezi. Daca o sa iti dai interesul si o sa ai colegi faini cu care sa te ajuti la proiecte si sa inveti pentru examene o sa te descurci.Nu o sa fie usor, dar totul depinde de vointa ta.

| Valkyrie95 a răspuns (pentru Valkyrie95):

Eventual s-ar putea sa investesti niste bani in meditatii la unele materii.