| Maryaa15 a întrebat:

La profilul filologie din ce se da Bacul si Tezele happy? Si pe ce materii se bazeaza cel mai mult.Ce pot urma dupa? La cel mai bun raspuns dau funda big grin!

Răspuns Câştigător
| 0oSenioritao0 a răspuns:

Pai stiu ca la filologie din clasa a11a nu mai faci mate, fizica si chimie. Se da teza din romana, latina, prima limba straina, istorie/geografie. Si deocamdata am gasit la bacul de anul acesta la ce dai bac http://www.clopotel.ro/......calaureat/
Cel mai mult se babeaza pe romana, franceza si engleza.
Poti face facultatea de drept sau cea de litere.
Sper ca te-am ajutat :) Funda?

4 răspunsuri:
| Florinaa123 a răspuns:

Dai teze din romana engleza geografie istorie si latina iar bacul din romana geografie si istorie(sunt cateva la alegere). Se bazeaza cel mai mult pe romana, pe limbile straine, pe istorie si geografie. Poti merge dupa la facultatea de drept, la cea de limbi straine, la teatru (acestea sunt de domeniu), dar daca vrei poti merge si la medicina, trebuie doar sa inveti si mergi la ce vrei.

| SkyBlue a răspuns:

Păi tezele le dai la: română, latină, geografie sau istorie ( la alegere ) și la engleză big grin și BAC-ul am auzit că se dă la: română, istorie și cred că trebuie să alegi dintre logică, geografie și filozofie, și să nu uităm de competențele la limba engleză :O laughing Sper că te-am ajutat! :* P.S.: Sunt la filologiebatting eyelashes :*

| Maryaa15 explică (pentru SkyBlue):

Dar cum sunt competentele? laughing big grin

| SkyBlue a răspuns (pentru Maryaa15):

:O laughing Păi orale și scrise... laughing)