| anonim_4396 a întrebat:

M-am inscris la scoala postliceala de asistenti medicali, credeti ca am sanse in aceast domeniul?, pentru ca am inteles ca nu sunt scoli acreditate chiar daca se fac 3 ani de cursuri si se plateste 1500 de lei pe an.
Si dupa absolvirea acestei scoli, dupa licenta, mai trebuie sa lucrez in acest domeniu in romania pentru a putea lucra in Europa, cum ar fi Marea Britanie?(la engleza sunt la nivelul mediu).

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Depinde. Cel mai bine ar fi sa incerci sa lucrezi pe domeniu in timpul scolii (daca ai posibilitatea). Cred ca cei din Europa cer experienta... Si cei de la noi din tara cer... Ar fi bine sa incepi sa-ti faci experienta cat mai curand. Succes!

8 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

De regula practica se face in spital, acolo cunosti diferite persoane, asistente, doctori, incearca sa te afirmi si totul e ok.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

E un domeniu in care ai sanse daca iti place. Asistentii medicali sunt cautati in mai toate tarile dezvoltate.
Mult succes!

| BUBULINA a răspuns:

Sa ai bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@MucealuiFlaimoc nu merg acum in UK. pentru ca abia m-am inscris la aceasta scoala. Am sanse sa lucrez in UK., sa fac reclama la un restaurant ca am un prieten pe acolo, dar e prea periculos sa lucrez in strada cate 10 ore pe zi si sa nu stiu de unde apare cate un englez beat sa ma injunghie pe la spate. Pot mai mult de la viata, si nu vreau sa renunt asa usor prestand servici de proasta calitate dar totusi platite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Sunt firme de plasare a forței de muncă în străinătate care nu cer experiență în domeniu, doar să cunoști limba acelei țări.
Multă baftă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, faci in zadar, acum trebuie sa mergi la facultatea de asistenti medicali, nu la postlicela...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai sanse foarte mari in acest domeniu, se cauta peste tot...eu lucrez in italia ca asist. medical si e ok, cit despre experienta in italia te primesc si fara...in marea britanie iti trrebuie cel putin 5 ani lucrati...succes

| emima a răspuns:

Nu stiutyu ce sa zic eu am trecut in clasa a11 si tot aceeasi scoala vreau sa urmez