| jettisoned a întrebat:

M-am întrebat de foarte mult timp ce drum să urmez. când am cerut ajutorul altor persoane, ele mi-au zis să aleg o facultate după ceea ce mă pasionează, însă adevărul e că nu există nicio activitate care să-mi stârnească interesul, sau e posibil ca, momentan, să nu fi descoperit niciuna. înainte îmi plăcea să desenez, voiam foarte mult să devin artistă, dar lumea m-a descurajat și m-a sfătuit să îmi schimb visul, având în vedere că nu poți avea un trai decent dacă îți alegi o astfel de carieră. în clasa a 8-a eram cam dezorientată, nu știam ce profil să aleg. am obținut rezultate foarte bune la examene și, ca urmare, am hotărât să merg la mate-info. mă pricep la matematică și fizică, pentru că, având cei mai exigenți profesori la aceste materii, a trebuit să lucrez foarte mult, dar nu-mi plac în mod deosebit. de altfel, nu-mi place nicio materie, poate din cauza profesorilor. având în vedere rezultatele mele la școală, lumea îmi zice să merg la o facultate de fizică sau de matematică, însă mi-e frică de multe chestiuni. trec în clasa a 10-a, profesorii ne spun că ar trebui să știm la ce facultate vrem să mergem, pentru a ne putea pregăti încă de acum. dat fiind că trebuie să învăț constant, nu am timp să fac cam nimic, iar aici mă refer la descoperirea unor noi lucruri care ar putea să-mi stârnească interesul. cunosc persoane care nici la sfârșitul clasei a 12-a nu știau unde să meargă. dacă ajung în acea situație, mi-e frică să aleg ceva care să nu mi se potrivească. ar putea să mă ajute cineva?

2 răspunsuri:
| ValentinMihai78 a răspuns:

Spuneți că sunteți în clasa a 10-a și nu știți ce să faceți după ce terminați liceul.
Păi, în primul rând, terminați liceul și luați bacalaureatul
Dacă intrați în panică și nu reușiți să luați bacalaureatul, adio facultate!
Iar, în următorii doi ani, folosiți Google pentru a căuta informații despre diverse facultăți, referitor la admitere, studii etc.
Succes!

| Smmo a răspuns:

Cred ca deja iti lipseste mult partea artistica, pentru ca asa-i la liceele astea, uscaciune mare... totusi te-ar ajuta sa nu o lasi balta si psihic si poate cine stie, in viitor ce oportunitati vei avea.
Nu are de ce sa-ti fie frica, daca nu ti se potriveste facultatea ori o lasi balta din primul an, ori o termini asa cum e si faci astfel incat sa-ti gasesti apoi un loc de munca mai potrivit.
E cam devreme sa te decizi inca, pentru ca nu ai facut multe materii din cele de liceu. E buna ideea sa te uiti ce materii se predau pe la diferite facultati, poate intr-un an sau doi o sa te apropii de una din ele. Daca chiar nu gasesti nimic care sa te pasioneze, alege gandindu-te la ceea ce iti va aduce un venit mai bun. De exemplu, la facultatea de fizica se face si matematica, nu scapi de ea. La facultatea de chimie se face fizica si matematica etc. Intre matematica si fizica as alege fizica (daca o intelegi desigur) pentru ca e mai apropiata de natura si pentru ca iti gasesti locuri de munca in mai multe domenii.
Apoi, nu te opreste nimeni sa desenezi in timpul liber si sa faci dupa facultate un curs in domeniul asta, asa pentru sufletul tau.