| costin95 a întrebat:

Maine se afiseaza rezultatele la bacalaureat. As dori sa stiu ce facultate pot urma, nu-mi dau seama ce mi-ar placea sa fac mai departe si ma gandeam ca poate ma puteti indruma cu cateva sfaturi. Sunt o persoana activa, sunt optimist, lupt pentru ceea ce-mi doresc, asimilez informatia noua foarte repede, carismatic, stiu "sa ma bag pe sub pielea cuiva" si daca aveti nevoie de alte detalii, vi le dau cu mare placere. Am terminat la un profil real, specializare mate-info.

2 răspunsuri:
| Ohaithar a răspuns:

La mate-info, vei avea puține probleme la Inginerie în Calculatoare/Automatizări/Etc. Dacă te-ai descurcat la materiile de profil, e bine să mergi acolo(Deși Ingineria este foarte grea). Economia e și ea o opțiune unde te va ajuta matematica, mai ales la profilurile de contabilitate/cibernetică(unde te va ajuta și informatica). Un alt beneficiu la Economie e că nu îți va trebui Fizica. Dacă nu ai fost bun la materiile astea sau pur și simplu nu te interesează, ai putea să mergi în altă parte, însă vei fi dezavantajat în primul an față de altcineva care a făcut materiile astea în liceu(Științe ale naturii la medicină de exemplu), și va trebui să muncești mai mult.

| Loveisawayto a răspuns:

Poti urma orice facultate. Daca iti plac materiile profilului uman, te poti duce la Litere, Drept, Limbi straine etc.
Daca iti plac materiile profilului real, te poti duce la ASE, IT, Matematica, Informatica, Fizica.
Sau poti incerca la Medicina. Cate un pic din ambele.