| cosmin986522 a întrebat:

Mama a depus CV-UL si o sa plece in strainatate unde o sa aiba salariu de 800-900 de euro pe luna.Eu nu stiu ce sa fac ca mai am 1 an jumate si termin liceul si dupa vruiam sa dau la facultate. Ce ar fi mai bine sa fac sa plec in strainatate sau sa fac facultate si sa gasesc aici servici?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Eu zic sa iti termini studiile si sa te hotarasti dupa daca pleci, daca apuci sa pleci nu vei mai face facukltate mai tarziu, dar daca te duci sa te angajezi mai tarziu in strainatate diploma nu ti-o ia nimeni.

| carminaburana43 a răspuns:

De ce nu o intrebi pe mama ta? Nu comunicati? Eu daca ai fi fata mea te-as sfatui sa faci facultatea in tara si pe urma sa pleci in strainatate.Si copiii mei asa fac.

| Minnie a răspuns:

Sa pleci fara facultate? Si ce sa faci? Sa speli wc sau pe altii la fund? Si cu facultate sunt sanse mari sa faci asta dar fara...Ramai aici, faci o facultate si incerci sa te angajezi pe domneniul tau si daca nu reusesti sa zicem 1 an sa te angajezi atunci pleci in strainatate. Crezi ca in afara curge la chiuveta lapte? macar aici ai o sansa (mare-mica nu conteaza) sa-ti gasesti de munca in domeniul in care faci facultatea sau in orice caz sa te angajezi decent. In strainatate vei pleca "de jos", de la spalat vase si wc-uri ca dupa multi multi ani sa poti zice ca ai ajuns ceva important

Răspuns utilizator avertizat
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Eu zic (parerea mea ) sa-ti faci o facultate ca e bine sa ai o diploma acolo bine pusa, pentru. ca nu stii niciodata cand vei avea nevoie de ea.Cat despre munca in strainatate (la fel parerea mea ) nu cred ca mai umbla cainii cu covrigi in coada nici pe acolo.De ex. poti sa-ti faci facultatea aici caci poate gasesti ceva in domeniu iar daca vezi ca nu gasesti de munca atunci poti sa-ti incerci norocul si peste hotare. Totusi cu o facultate, la noi, mai sunt inca sanse sa-ti gasesti un job cat de cat bunicel, pe cand intr-o alta tara s-ar putea sa faci `munca de jos` cum se spune. bafta