| Danibbb a întrebat:

Mascatii de la politie ce au de facut mai ecxact?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt trupe speciale de intervenție, care arestează interlopi periculoși. Ca să nu fie apoi recunoscuți și ținta unor răzbunări personale, în momentul intervenției în forță, poartă o mască, cagulă de culoare neagră.

| Digikey a răspuns:

Sa-si puna masca in primul rand.Si apoi sa o dea jos ca sa fumeze.

| TheGentleman a răspuns:

„Pentru cei care nu știu, noi, mascații, suntem structură care asigură suportul altor structuri, la solicitarea acestora, în cazurile cu risc ridicat."- Marian Godină, membru SIAS.

Pentru a te documenta mai bine în legătură cu aceste trupe, citește aici:

https://mariangodina.ro/au-gresit-mascatii-adresa/

| Danibbb explică (pentru TheGentleman):

Nu stiu cati ani ai dar am o intrebare, ai intrat greu in profesia asta la exercitile sportive cum Este? Am 19 ani si incerc sa dau bacul si dupa o sa ma inscriu la o scoala de subofiteri cred.
Daca poti sa I mi dai niste detalii multumesc!

| TheGentleman a răspuns (pentru Danibbb):

Nu sunt polițist sau mascat.

| Danibbb explică (pentru TheGentleman):

Pai ai zis noi mascati te ai referit si la tine nu e logic?

| TheGentleman a răspuns (pentru Danibbb):

Era un citat

| RaAlexandra a răspuns:

Intervin in descinderi si actiuni speciale, iar din 2000 au preluat si structura pirotehnica.
Au o structura de intervenții cu 3 linii de activitate, intervin la luări de ostatici și la infractori înarmați cu arme de foc, intervenții pirotehnice dar si arme chimice, biologice, radiologice, nucleare și explozivi cu randament înalt.

| Danibbb explică (pentru RaAlexandra):

Vreau sa ma fac mascat dupa ce I au bacul... Trebuie inaltime o greutate adecvata stiu eu am 19 ani

| RaAlexandra a răspuns (pentru Danibbb):

Da..sunt niste bareme la inaltime parca era minimul de 1 70

| RaAlexandra a răspuns (pentru Danibbb):

Apropo, mai intai trebuie sa fi absolvit o scoala MAI iar apoi sa ai experienta de minim 3 ani ca sa poti participa la recrutari pentru SIAS