| OaieBlonda a întrebat:

Masterul de neuropsihologie se face dupa ce termini facultatea de medicina sau dupa ce termini facultatea de psihologie?

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Psihiatrul sau neurologul trateaza creierul, nu psihicul. Clinicianul are master în neuropsihologie si e absolvent al aceluiași domeniu. Medicina este inclusa la stiintele exacte, nu la cele sociale precum psihologia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg de ce unii tin sa-si dea cu parerea cand, de fapt, nu au habar.
Nu exista un master de neuropsihologie in Romania.
Masterul in neuropsihologie se face dupa ce ai terminat psihologia.
http://www.neuropsiholog.ro/modelul-sua-apa-de-formare-neuropsihologie/

| Anon31241212 a răspuns:

Psihologia.
Nu are treaba medicina, la care faci psihiatrie cu psihologia. Psihiatrie inseamna sa tratezi psihicul prin medicamente sau terapii, iar psihologie prin sedinte. Neuropsihologia se poate presupune uneori cu psihiatria. Gasesti mai multe informatii despre neuropsihologie aici: https://ro.wikipedia.org/wiki/Neuropsihologie.
Mult succes!