Întrebare recomandată | tewutu a întrebat:

Merita facuta o facultate la fara frecventa sau este viata de student pierduta?

Răspuns Câştigător
| valim a răspuns:

Dupa parerea mea si a multor prieteni facultatea din Romania merita facuta doar pentru viata de camin, de student. Facultatea NU te invata nimic practic.

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Facultatea o faci in primul rand pentru a obtine o calificare sau pentru a-ti asigura stabilitatea la locul de munca. Abia apoi trebuie sa te gandesti la atractiile vietii de student. Daca esti interesat si studiind la fara frecventa poti obtine cunostinte temeinice care sa-ti permita sa practici o meserie.Concomitent benficiezi de o largire a orizontului cultural, tehnic, stiintific.

| BiuL a răspuns:

Daca lucrezi sau stiu eu stai intr-un oras si nu ai posibilitatea sa iti iei chirie unde faci facultatea da se merita, dar altfel nu, daca te poti prezenta la seminarii/cursuri merita sa faci la zi.

| martzian a răspuns:

Daca vrei sa te formezi ca si profesionist si sa performezi iti recomand sa mergi la zi. Este drept ca unii trag doar in sesiune sau trec prin facultate ca prin apa dar la sfarsit, dar nu toti sunt la fel. Unii iau in serios facultatea si nu fac rabat. Cand se trage linie, piata le va da prioritate celor mai buni.

Un lucru important, asigura-te ca iti alegi un domeniu - o meserie care ti se potriveste. Cunosc prea multi studenti care prin anul 2 au regretat ca au dat la o facultate si nu la alta. Asta in cazurile fericite, pentru ca unii au doar o diploma care nu le foloseste la nimic.

Succes!

| Danzell a răspuns:

Am avut coleg la zi de 45 de ani asa ca nu imi spune ca e prea tarziuwinking

| morningstar a răspuns:

Nu este vorba numai ca pierzi adevarata viata de student, dar mai rau este si ca la final, nu vei fi invatat atatea cate au reusit colegii tai de la zi, si asta se va cunoaste dupa aceea cand vei vrea sa te angajezi de exemplu.

| Kenzorel112 a răspuns:

ADeci din punctul meu de vedere ce inveti la facultate si pierde in cativa ani/luni/zile deoarece se invata doar in sesiuni indiferent de facultate cu frecventa sau fara frecventa. Pana la sesiuni de obicei distractia va abate ed la orice si iesirile pentru ca este un alt mediu si vrei sa il experimentezi. Deci oricum alegerea mai buna e cu frecventa nu fara dar fara o facultate nu o sa poti face nimcia in Romania sau altundeva sau poate dar cu greu. Sanatate, noroc si foarte mult ajutor din partea Lui Dumnezeu ca nu poti face niciun pas fara ajutorul lui Doamne Doamne.