| anonim_4396 a întrebat:

Momentan trec in clasa a 11-a, dar trebuie sa ma gandesc totusi la ce facultate voi merge dupa ce termin liceul. sunt la profilul matematica-informatica neintensiv si parintii mei tot ma intreaba daca nu vreau sa merg la feea ca si sora mea, dar pe mine m-ar atrage totusi sa merg la jurnalism, desi nu am nici o relatie sau pe cineva pe care sa il intreb cum e acolo. nu stiu in care directie sa merg, sa merg mai mult dupa profil si sa aleg economie si administrarea afacerilor(care ar fi interesanta pentru inceput, dar probabil foarte plictisitoare si banala dupa) sau sa merg la jurnalism(dar ar trebui sa incep sa studiez mai bine limbile engleza si franceza, deoarece stiu sa vorbesc destul de bine, dar nu ma pricep la gramatica)...

2 răspunsuri:
| aisha01eu a răspuns:

Si eu sunt in dubii si am trecut a 12-a. Am vrut mai intai la medicina, apoi drept, insa mi-am dat seama ca alegem facultatile astea tocmai pentru a avea o meserie sigura dupa. De mica m-am vazut insa lucrand la o firma (pe post de conducere ce-i drept laughing insa nici acum nu stiu daca asta vreau sa fac. Mai ai un an la dispozitie, invata bine engleza si franceza si urmeaza-ti inima. Daca vrei sa fi jurnalist intereseaza-te pe net si pe forum (fiecare universitate are). In ceea ce priveste ASE-ul, nu e asa de usor si trebuie sa-ti placa mult matematica si economia (eu una le iubesc pe ambele). Si nu va fi banal si plictisitor daca te perfectionezi, faci cursuri etc. Daca as fi cu un an mai mica cu siguranta as fi renuntat la medicina si m-as fi apucat de SAT-urile pentru SUA. Dar nu putem da timpul inapoi, din pacate. Mult succes in alegerea carierei.

| SentimenteColorate a răspuns:

Meri unde crezi tu ca e mai bine