| anonim_4396 a întrebat:

Nelamuriri legate de cv. Dau funda!
1. La cunostinte IT e suficient sa scriu diploma pe care am obtinut-o de exemplu ECDL sau trebuie sa dau detalii despre ce module am parcurs? ca de exemplu:
ECDL Core Certificate(European Computer Driving Licence Core/Permisul european de conducere a
computerului Complet) obtinut pe data de 29.11. 2012. Am promovat urmatoarele module:
Modulul 1 Concepte de baza ale Tehnologiei Informatiei
Modulul 2 Utilizarea computerului si organizarea fisierelor
si tot asa

2. Cand trec in CV orice atestat sau diploma de curs, trebuie sa specific si data cand l am obtinut, respectiv cine imi da diploma? ca de exemplu:
Cursul de instruire Educatie pentru Viata de Familie, Faza I - organizat de Fundatia Tineri pentru Tineri,
sucursala Braila, in cadrul proeiectului EVRICA - Educatie pentru Viata si Responsabilizare Individuala
prin programe de Cetatenie Activa pentru tinerii din Romania, cofinantat din Fondul Social European
prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013. Modulul de pregatire sa
desfasurat in perioada 31.05-02.06.2013

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

1. Mai bine nici nu mentionezi rahatul ala de ECDL. E ca si cum te-ai duce sa te angajezi sofer de tir si ai povesti ca ai permis de mers cu tricicleta.
2. Cam asta ar fi ideea, fiindca unele diplome/certificari au valabilitate limitata. La fel, mai bine nu mentionezi toate rahaturile inutile gen ce ai zis tu. Daca aplici la un job anume, mentioneaza cele utile pentru job si nu toate bazaconiile. Companiile/patronii seriosi prefera oameni focusati, nu enciclopedii ambulante.

| claudiaptpr a răspuns (pentru KodrutZ):

Multumesc frumos pentru sfaturi!

| KodrutZ a răspuns (pentru claudiaptpr):

Cu placere. De-ar cere mai multi sfaturi inainte sa faca niste cv-uri de lesini uitindu-te prin ele, ce bine ar fi...winking

4 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

ECDL-ul nu are absolut nicio valaore. Este o teapa totala. In cel mai bun caz o sa te angajeze ca secretara cu el.

Eu nu cunosc oameni care sa lucreze in IT si sa aiba asa ceva.

| KodrutZ a răspuns (pentru Radu284):

Nu e 100% cum zici tu, cel putin la modul general. Soacra-mea e bibliotecara la o scoala si i-au cerut ECDL...