| Gego a întrebat:

Nu știu ce să mai fac cu viața mea, simt că o iau razna! Trăiesc un coșmar! Parcă îmi vine să mă sinucid. Nu am fost lăsat de părinți să-mi urmez o carieră sau o meserie pe care as fi vrut-o eu, mi-as fi dorit să lucrez în domeniul ingineriei, însă am fost fost obligat de mamă să fac facultatea de drept, promițându-mi că e un domeniu în care se intră ușor, se câștigă bine, ea fiind de asemenea avocată. Am terminat facultatea în 2019, apoi masterul în 2020. Am fost la 9 examene până acum în diferite profesori - inm-magistratură, avocatură, scoala națională de grefieri, însă nu am reușit la niciuna, am stat 7 ani de zile să învăț ca un tocilar, în fiecare zi, uneori câte 7 sau 8 ore pe zi, de 7 ani nu am avut o viață normală deloc, bani cheltuiți pe cărți, tratate. Eu nu am o memorie prea bună și în domeniul dreptului trebuie să înveți totul pe de rost, fiecare cuvânt, mii și sute de pagini. Am ajuns la 26 să fiu ultimul ratat, fără nici cea mai mică realizare, nu am bani să-mi cumpăr niciun lucru pe care mi-l doresc. Plus că în ultimul timp luam ceartă de la maicămea să stau să citesc, deși când citesc la drept îmi vine scârbă, nu mai suport. Drept e un domeniu de nu-mi place deloc, Domeniul juridic mi se pare un domeniu infect, plin de corupție, șpăgi, păcăleli, oamenii care își pierd umanitatea.
După ultimul examen de a avut loc ieri pentru școala grefieri am simțit că nu mai pot să suport deloc.
Când le zic părinților că nu mai vrea acest domeniu, devin nervoși, fac crize de isterie, nu-i pot contrazice, ca niște copii răsfățați care au fost învățați să nu li se refuze nimic, îmi zic că nu vor să-i fac de rușine și să lucrez ca șofer sau ca vânzător la vreun magazin etc, că sunt prost, că-s handicapat și că n-am ce face trebuie să stau să învăț, că ei vor ca eu să intru în magistratură. (sunt niște oameni foarte vulcanici)
Ce mă sfătuiți să fac? Cum să-i conving să mă lase să fac ce vreau eu?

5 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

La 26 de ani te mai conduc parintii? Angajeaza-te sa ai bani, inchiriaza o locuinta si fa-ti un rost in viata: tu pentru tine, asa cum crezi tu.

| haileewatson a răspuns:

Cred ca ai nevoie de un specialist ca sa iti dai seama care ar fi cel mai potrivit pas pentru tine. Vorbeste cu un consilier de cariera sau un terapeut.
Nu cunosc detalii specifice, dar sfatul meu e sa pui pe o foaie de hartie ce anume din domeniul ingineriei te-ar interesa. Ce industrii? Ce job-uri? Fa o analiza de piata, totul e la un click distanta.

Fa-ti un plan pe 1 an. Gandeste-te si la alte domenii care te-ar interesa, gandes-te la toate abilitatile si skill-urile pe care le-ai dobandit in astia 7 ani. Chiar daca nu iti place dreptul in sine, ai multe cunosinte. Ai facut practica, internship-uri? Ai avut job-uri part-time? Vorbeste cu prietenii tai. Ei ce lucreaza? Te pot ajuta cu un sfat? Cu un job?

Poti incepe o cariera in consultata. Nu trebuie neaparat sa dai la avocatura sau magistratura. Deloitte, PwC, KPMG, E&Y (si nu numai) au departamente de consultanta de management, juridica, fiscala etc.
Uite, am gasit deja 2 job-uri pentru juniori: https://ro.career.deloittece.com/......onsulting; https://ro.career.deloittece.com/......MENT-TEAM.

Alta idee: Poti sa inveti web design sau programare singur, va fi greu, la inceput vei munci pe gratis pana iti creste portofoliul, dar asa inveti si te dezvolti.

"Cum să-i conving să mă lase să fac ce vreau eu?" - esti adult in toata regula, trebuie sa setezi niste granite cu parintii tai. Nu te pot obliga sa faci ce vor ei. Gaseste un job, strange niste banuti si cautati o chirie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca singur nu poti sa te impui, incearca sa le propui sa mergeti impreuna la un psihoterapeut sau psiholog. Cumva cred ca ar putea sa va ajute sa va intelegeti.

Dar, in primul si in primul rand, incearca sa ai tu o discutie cu ei, intreaba-i daca ge iubesc si daca tin la tine si in caz ca afirma ca da (ceea ce e foarte probabil), incearca sa le explici ca binele tau nu e acelasi cu binele pe care il vor ei pentru tine. Nu poti sa te chinui o viata pentru ca faci ce vor parintii. Viata asta e a TA si daca faci ceva ce nu iti place nu te vei chinui doar cativa ani, ci viata intrega. Fa abstracție de anii ăștia pierduti si incearca fie cum a zis mai sus haileewatson, fie sa te reprofilezi pe ceva ce iti place. Sau in prima faza, angajeaza-te ca sofer livrator sau altceva low level dar sa castigi si tu ceva si lasa prostiile.

Cum sa te sinucizi? Ai doar 26 de ani, mai ai timp si sa faci alta facultate daca chiar e cazul. Mi se pare nedrept ca nu te-au lasat sa faci din prima ce ai vrut. Acum o a doua facultate e la taxa si din cauza asta vei avea probabil nevoie de bani tot de la parinti ori din ce îți poti tu strânge. Daca ai fost la taxa la drept si acum poti da la buget la altceva e posibil sa fi scapat de asta.

P.S. Daca stii limbi straine iti recomand sa aplici pentru job pe customer support sau la Amazon sau ceva de genul. Din ce stiu acolo se castiga mai bine.

| Sorinelz1 a răspuns:

Conform Bibliei ascultarea de părinții este pana la vârsta în care poți face diferența dintre bine și rău.

Ai 26 de ani.

Impune-te!

Ei nu mai au drept de decizie asupra ta!

Au avut-o pana la 18 ani, atât.

De acum tu alegi dacă accepți sfatul lor sau nu.

Vezi de treabă și fa ce știi ca vei reuși. Nu toți ajungem avocați și etc. Părinții nu te pot manevra pentru a și împlinii ei visul prin tine.

Vorbește cu un om a lui Dumnezeu pe care-l cunoști, te va sfătuii El.

| ADK2 a răspuns:

Salut...

Din păcate într-un domeniu de genul au băgat și un prieten de-al meu, ei erau (și sunt) medici și l-au cam forțat și pe el să se bage la farmacie că "se câștigă bine", dar el nu prea are cam nici-o legătură cu ce face, find înnebunit să zic așa după alte domenii (transporturi, munți și animale sălbatice) și se duce la servici ori cu scârbă, ori nu se duce. Părinții ar trebui să-și vadă de viața lor și să-i intereseze mai puțin spre deloc părerile altora, dacă ție îți place să mături strada, nu e treaba lor, asta cu "mă faci de râs" e o concepție de acum 2 secole.