| Gego a întrebat:

Am terminat facultatea de drept în anul 2019, masterul în 2020. Am făcut această facultate la insistențele părinților, fiindcă o altă facultate în domeniul tehnic nu puteam să fac deoarece nu stăteam deloc bine cu matematica, fizica, chimia etc.
Cel mai rău este că nu pot să obțin cu această faultate niciun loc de muncă, am fost la 10 examene până acum și nu am reusit nimic (avocați, magistrați-inm, grefieri, consilieri juridici), simt că sunt un ratat total. E o facultate foarte grea și este foarte mult de învățat, nu am nicio relație, nu dau bani pentru spăgi.
Deși am stat ani întregi în fiecare zi câte 7-8 ore de învățat, simt că înebunesc, nu mai rezist, mi s-a făzut scârbă. De multe ori am primit note la limită, desi eu făcusem de note mult mai mari, nu există nicio transparență în examinarea și reexaminarea lucrărilor.
Credeți că se poate reuși ceva cu facultatea de drept sau totul este „aranjat" în astfel de meserii juridice? Să aleg un domeniu care nu implică studii superioare?
Ce mă sfătuiți să fac?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Avand facultatea de drept si masteratul terminat, ia legatura cu firme de profil (avocatura, birouri notariale) sa lucrezi la ei, ca stagiar.
Dupa 2-3 ani vei avea suficienta experienta sa dai examen de concurs pentru barou.

| mihai69 a răspuns:

Ideal ar fi să poți găsi un specialist care să te ajute să te descoperi și să-ți recomande o meserie pe care s-o deprinzi de acum încolo și cu care să te poți descurca în viață.
Ai putea și singur să încerci asta, dar e un risc destul de mare de impas sau eșec... Un lucru e sigur: trebuie să te apuci de altceva și repede, altfel pierzi timpul aiurea. Am și eu copilul la drept, anul ăsta termină și e foarte bulversată că nu știe ce să aleagă. Și ea începe să priceapă că nu prea are ce face doar cu aceste studii, acum caută un master pe o specializare care să îi dea mai multe șanse. Preferabil „afară". Diferența este că la noi, EA a vrut să meargă la Drept, deși i-am arătat din start că nu prea are șanse. Dar am făcut-o în așa fel încât să nu o descurajez, ci doar ca să ia o decizie informată.

| Frank51 a răspuns:

Dacă părinții au insistat să faci această facultate, părinții trebuie să te rezolve. Eu din logica mea, părintele vrea să asigure viitorul copilului, deci ori el lucrează în domeniul ăsta ori are alta idee. Dacă ai tai nu lucrează în domeniul asta și te-au pus doar pentru că au crezut că totul e lapte și miere, sunt cei mai mari idioți.

| Lukasssz a răspuns:

Poti face doctoratul si apoi sa fi profesor la facultatea de drept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Notar ai incercat?

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca să ajungi notar, trebuie să:
- dai examen. Taxa, acum, e de vreo 3000 lei;
- să fii admis;
- să ai bafta să fi printre primii (X; X« 10) din orașul unde vrei să profesezi. Vrei să încerci în alt oraș? altă taxă, alt examen.

| eusebiu27 a răspuns:

Părerea mea este ca mai bine ti ai dedica timpul tău unei pasiuni și poate vei scoate bani din ea.Ma regăsesc in proporție de 80 in povestea ta dar sunt pe administrație publica.Pot spune ca nu învăț nimic cu drag aici o fac de gura părinților mie îmi plac f mult mașinile și ma pricep foarte bine la ele din păcate deja sunt anul 2 la licența si sa o termin odată ce o i face după nu știu. Oricum sunt f nefericit in privința acestei facultăți

| Georgel89 a răspuns:

Incearca sa te angajezi la un executor judecatoresc. In functie de judetul in care esti, caut pe google site-un camerei. ( ex. Camera executorilor judecatoresti Bucuresti). Ia lista executorilor la mana si trimite-le cv-ul. Succes