| sweety9girl a întrebat:

Nu stiu la ce facultate sa dau! Sunt in clasa a XI-a mate-info si pana anul acesta prima mea optiune era Dreptul ( stiu ca nu are nicio treaba cu profilul de la liceu dar nu asta conteaza ). M-am gandit mai mult si mi-am dat seamat ca nici Medicina n-ar fi o idee rea, dar problema este ca nu stiu chimie, nu ma pricep, dar daca as studia foarte mult si as fi mai implicata, as face fata. Acum m-am gandit ca imi place foarte mult biologia si n-ar strica sa fac Facultatea de Biologie, dar am inteles ca si la facultatea aceasta se face multa chimie... Dintre toate aceste facultati la Drept cred ca m-as descurca perfect, dar nu stiu daca voi avea loc de munca dupa. Am mai multe obtiuni, si daca stau sa le analizez niciuna nu e destul de buna laughing. Puteti sa-mi spuneti avantajele fiecarei facultati si pe ce se axeaza in mare parte la:

1. Drept
2. Facultatea de Biologie
3. Medicina
4. Stiinte Politice

1 răspuns:
| Evolution a răspuns:

Deci în primul rând consider că ai capacitatea aceea de a învăţa mult dacă vrei la o facultate de drept, ţi-aş sugera în primul rând să nu dai în românia, învaţă limba engleză măcar de cambridge şi fă o facultate înafară.
Eu tot sunt a 11-a şi pe profil tehnic şi mă gândeam şi eu la câteva opţiuni de medicină dar nu pot să tocesc un caiet şi să învăţ despre ceva ce nu am văzut niciodată, de aia am ales şi tehnic ca să pot şi să pun în practică ceea ce învăţ.
Avantaje şi dezavantaje sunt peste tot, dacă faci ceea ce te face fericită şi din plăcere o să ai o viaţă minunată, alege ceea ce vrei dar îţi sugerez nu în românia.
Îţi dau un exemplu, am părinţii in Germania şi m-am dus şi eu acolo pentru o lună, prima impresie şi ceea ce m-a surprins a fost fericirea oamenilor si respectu' lor. Acolo nu duc lipsă de bani şi îţi permiţi orice, alocaţia copchiilor e de 200 de euro şi salariile peste 1000, dar e cam urată limba germană dar te descurci foarte bine cu engleză mai ales că engleza este limbă germanică.
Mă rog fă ceea ce te face fericită si nu sta aici, prea multă ţigăneală.