| didi33 a întrebat:

Nu stiu la ce profil sa merg : stiinte ale naturii sau stiinte sociale.
Eu vreau sa ajung asistenta medicala pentru copii.
Sunt foarte nehotarata.La biologie, chimie si fizica [sectia SN] nu sunt asa buna si nici nu-mi plac materiile, dar la romana, istorie si limbi straine sunt chiar buna si imi plac materiile.
Nu vreau sa dau la facultate.Imi ajunge o scoala postliceala sanitara.Dar ma gandesc ca daca sunt asistenta, trebuie sa stiu ceva biologie si chimie.
Voi ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Din moment ce spui ca vrei sa te faci asistenta pei aceasta meserie pe asta se bazeaza: chimie, biologie, fizica.
daca spui ca iti plac limbile straine ai putea sa te bazezi pe asta.
sa inveti foarte foarte bine o limba straina si sa fi traducator sau ceva in genul. conteaza foarte mult sa cunosti o limba straina in ziua de azi.

| Alcs a răspuns:

Buna! Daca vrei sa fi asistenta medicala trebuie sa mergi la stiintele naturii, doar ca acolo vei face multa chimie si biologie. Ai grija ce faci... happy

| Andreicik a răspuns:

La stiinte sociale

| AndrewLeed a răspuns:

Nu cred ca e nevoie sa mai apelezi la studii superioare - facultate, in cazul in care te inscrii la postliceala sanitara, deoarece acolo o sa fi bineinteles ca la facultate, la zi...doar ca perioada e redusa si materia generalizata. Daca ajungi la acea postliceala o sa faci si biologie si chimie. Fosta mea iubita a urmat acea postliceala si acum e asistenta medicala la un cabinet particular. O sa faci si biologie si chimie... (mai ales biologie)