| Breakingthehabittonight a întrebat:

Ok, am terminat a8a si nu sunt inca hotararta sa aleg un profil. Am medii destul de mari deci imi permit sa le sucesc laughing - m-am gandit la stiinte sociale pentru ca am auzit ca nu se face matematica multa. apropo - nu imi place matematica,franceza -imi place fizica, engleza si cam astea. Deci rugamintea mea e : sugestii de profile si i cam ce facultate as putea urma pe baza studiilor din liceu! happy

Multumesc, anticipat big grin

Răspuns Câştigător
| Elly555 a răspuns:

Şi eu sunt în aceeaşi situaţie laughing Eu mă gândeam să optez spre Ştiinţe ale naturii întrucât la Ştiinţe sociale se face multă politică ceea ce sincer nu mă prea atrage, şi nici ideea de bac la istorie sau geografie nu mi se pare o idee prea bună pentru mine x_x. Nu prea am suportat materiile astea laughing În general, dacă te duci la Ştiinţe sociale poţi face dreptul sau orice în domeniul acesta, la Filologie principal Facultatea de psihologie sau cea de limbi străine, după mate info sunt o mulţime. şi la Ştiinţe ale naturii laborant, cercetător, chimist, evident doctor şi meserii asemănătoare.

7 răspunsuri:
| Moonlight123 a răspuns:

Alege un profil bilingv engleza, te va ajuta destul de mult in viitor. Si stiinte sociale e ok dr acum depinde ce iti doresti : mate info multa matematica si fizica, filologie muuuulta romana literatura si latina iar stiinte sociale ceva intre adica mai lejer.

| lextar113 a răspuns:

Alegeti mate-info fratilor,desi eu vreau la filo,mate-info e de viitor,pentru ca ai consotinte vaste despre multe chestii, cum ar fi mate, daca nu vrei matemfizica, daca nu vrei fizica, poti deveni medic, ca faci si chimie si biologie

| KazumaKwabara a răspuns:

Buna,eu m-am dus la stiinta sociale, pentru ca fac doar 2 ore de mate, 2 ore de fizica, 1 de chimie, iar incepand din clasa a 11a scap definitiv de fizica, biologie si chimie formandu-se un singur obiect din toate 3.De matematica tot nu scapi pana in a 12a.Eu sunt la intensiv engleza, si fac 2 ore de franceza si 3 de engleza.Iti recomand sa mergi la stiinte sociale, apoi poti studia protectia consumatorului, conservator, drept, etc

| DieKleineHexe a răspuns:

Bună!
De ce nu optezi pentru Filologie-Limbi străine? Te poţi axa pe engleză si la BAC, de asemenea, poţi opta pentru engleză.

| MeJuStMe00 a răspuns:

Va fi cam greu să găsești un profil la care să faci fizică fără să faci matematică, dacă nu îți place franceza, eu zic să mergi la filo bilingv englezăwinking

| Kyky31 a răspuns:

Sincer...Liceul nu prea are legatura cu facultatea, dar daca nu-ti place matematica, baga-te la Stiinte sociale si apoi la o Facultate de Litere, Drept ori Turism sau orice alta facultate care te atrage!

| Sakura15789 a răspuns:

Incearca daca vrei Biologie si Chimie e fain daca te dai pe astea.