Întrebare recomandată | andreea964 a întrebat:

Până când se depun actele pentru șomaj? Stie cineva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti absolventa trebuie sa mergi la AJOFM, pentru inregistrare si luare in evidenta, in termen de maximum 60 de zile de la terminarea cursurilor.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Voi tinerii nu stiti sa puneti o intrebare? Pentru cine somaj? Pentru elev sau ai fost angajata?
http://legestart.ro/cum-se-obtine-indemnizatia-de-somaj-pentru-absolventi/
Pentru cei ce au lucrat imediat dupa desfacerea contractului de munca firma face actele ei si tu duci restul de acte necesare:
actul de identitate (original);
actele de studii şi de calificare (original + copie);
adeverinţa medicală din care rezultă că solicitantul este clinic sănătos sau apt de muncă ori că are eventuale restricţii medicale;
acte eliberate de organele financiare teritoriale din care rezultă că solicitantul nu realizează venituri sau că realizează, din activităţi autorizate, venituri mai mici decât valoarea ISR.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai fost elev, in 60 de zile de la terminarea liceului.